Jan Roggeveen, een toegewijd Bergenaar Deel 2: kunstenaar en actief KCB-lid Jan Hendrik Roggeveen (1888-1955) hebben we in de vorige Bergense Kroniek leren kennen als directeur Gemeentewerken, gemeentearchitect, voorzitter van de VVV en natuurbeschermer. Al tijdens zijn loopbaan bij Gemeentewerken (tot 1948) ontwikkelde hij zich tevens als kunstschilder. Later trad hij toe tot het Kunstenaars Centrum Bergen en heeft zich als bestuurslid van het KCB inge zet voor diverse maatschappelijke kwesties. Het lesgeven geeft Ponstijn voldoening: Aan het werk van zijn leerlingen (is) te zien dat hij hen niet voor niets heeft lesgegeven. 16 ANS SCHOT, SIEME NIKS EN JOOP BEKIUS Jan Roggeveen komt in 1920 voor zijn werk in Bergen wonen. Hier ziet hij veel mogelijkheden om in dit pitto reske dorp buiten te tekenen en te schilderen. Door zijn lessen bouwkundig tekenen lukt het hem goed de boer derijen, bruggetjes en de romantiek van de Ruïnekerk in vakkundige lijnen en mooie composities neer te zetten. Hij werkt op papier en op doek. Vanuit zijn functie kent hij zijn geliefde Bergen door en door. Dirk Klomp, de auteur van In en om de Bergensche School, verwoordt het zo: Hij kent die huizen, boomen en boerderijen en houdt van hen. Wat hij bij het aanschouwen voelde heeft hij weergege ven, zij vertellen hun eigen leven. Vooral het muurtje rond de Ruïnekerk heeft hij als uitgangspunt gebruikt. Van daaruit zocht hij doorkijkjes, meestal met het muurtje als voorgrond voor de compositie. De Pilaren, de kunsthan del van Hopman, Het Sterkenhuis, het VVV-gebouwtje, we zien ze meerdere malen in zijn schilderijen terug. Maar boven alles tekent hij de Ruïnekerk, 's zomers als stralend gebouw, in de winter als een besneeuwde statig heid. Hier zien wij zijn gevoeligheid voor sfeer en couleur locale. In het begin is de juistheid van het perspectief nog belangrijk. Komt hij daar los van, dan worden de composities interessanter. Bijvoorbeeld de romantiek van het verouderde gesteente met mossen, de bomen met kronkelend blad, de schaduwen op zonovergoten huizen en straten. Daarin ontwikkelt hij een enorme vaardigheid. Ook met pastels weet hij verbluffende effecten te berei ken. Roggeveen neemt enkele winters les bij Jan Ponstijn, werkend lid van het Kunstenaars Centrum Bergen. Tekent en aquarelleert Roggeveen eerst in de omgeving van Bergen, hij werkt later onder andere in Valkkoog, Vi- anen, Roermond, Enkhuizen, Brugge, Delft, Alkmaar en Koedijk. Werkend lid van het KCB In 1938 wordt zijn werk door Piet Boendermaker ontdekt. Kunstverzamelaar Boendermaker heeft een kunstzaal in Bergen waar hij jonge kunstenaars de gelegenheid geeft hun werk te exposeren. Hij vraagt Roggeveen dit met zo'n vijftig aquarellen en tekeningen te komen doen. Tien jaar later wordt Roggeveen 'werkend lid' van het Kunstenaars Centrum Bergen. Het KCB is 17 oktober 1947 opgericht Zicht op het (toenmalige) postkantoor. Aquarel. Particulier bezit.

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 18