15 ZOEKTOCHT NAAR DUITSE MILITAIREN UIT WO I, BEGRAVEN IN BERGEN Op een donderdagmiddag in juli 2011 kregen we bezoek van een geïnteresseerde in de Eerste Wereldoorlog, die speciaal belangstelling had voor de graven van de Duitse militairen. We hebben hem uitvoerig geïnformeerd en na derhand al onze documentatie toegestuurd. Hij is uitgebreid op onderzoek uitgegaan, maar kon geen nieuwe informatie achterhalen. Bij de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge, die de begraafplaats in Ysselsteyn beheert, bleek dat zowel volgens hun administratie als volgens het register van de begraafplaats slechts twee sol daten waren opgegraven en opnieuw daar begraven. Ook meldden ze dat het volgens hen uitgesloten was dat er zich op de begraafplaats in Bergen nog Duitse soldaten zouden bevinden. De Deutsche Dienststelle, het informatiebureau in Berlijn, heeft in de archieven geen enkele vermelding van Degel en Lipp kunnen vinden en dus ook geen nabestaanden kunnen traceren. Bleef dus de vraag wat er met de stoffelijke resten van Adolf Degel en August Lipp gebeurd is. Vervolgens heeft onze bezoeker contact gezocht met de Bergings- en Identificatiedienst (Gravendienst) van de Ko ninklijke Landmacht en alle gegevens overhandigd. Ook zij wisten - ondanks het raadplegen van verscheidene archie ven - geen nieuwe informatie te achterhalen. Daarmee rees de gedachte dat Degel en Lipp wellicht nog op de Oude Begraafplaats lagen. De Gravendienst heeft vervolgens de burgemeester van Bergen formeel om toestemming gevraagd hun graven te mogen openen met het doel de stoffelijke resten alsnog over te brengen naar Ysselsteyn. Arjan Kos, de beheerder van de begraafplaatsen in Ber gen, heeft in eerste instantie bij het graf van Degel onder zoek gedaan. Daarbij bleek dat zijn stoffelijke resten nog in het graf lagen. Geconludeerd werd dat Degel en Lipp niet zijn herbegraven. Op 26 maart 2013 heeft de officiële opgraving plaatsge vonden en zijn de beide stoffelijke resten overgebracht naar de Gravendienst in Soesterberg. Een historisch mo ment voor de werkgroep Oude Begraafplaats. Helaas mochten we er volgens de procedures van de Graven dienst niet bij aanwezig zijn. Herbegraven Op 16 juli 2014, honderd jaar na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, heeft met een korte plechtigheid de herbegrafenis van Adolf Degel en August Lipp op Yssels teyn plaatsgevonden. Piet Mooij en Willem Jan Bleys heb ben daarbij de werkgroep vertegenwoordigd. Degel en Lipp waren op het rooms-katholieke deel van de Oude Begraafplaats begraven, het deel dat op voorschrift van de bisschop van Haarlem met hagen van het algemene (tevens protestantse) gedeelte is afgescheiden 'zoodat alles De herbegrafenis van Degel en Lipp op de Duitse Militaire Begraaf plaats in Ysselsteyn (L). wat tot een Kerkelijke begrafenis vereischt wordt vrijelijk en geschikt kan geschieden'. De plechtigheid bij de herbegrafe nis werd geleid door een legerpredikant. Tijden verande ren. Bronnen - Begraafboeken begraafplaats aan de Schoolstraat (Ruïnelaan), bewerkt door E.S. de Ridder-Sevenhuysen. - Willem Jan Bleys. De Oude Begraafplaats aan de Ruïnelaan. Bergense Kroniek nov. 2009: 9-12. - Alex Hup. Het mysterie van Bergen. Nieuws van het Westelijk Front, maandelijkse uitgave over de Eerste Wereldoorlog, nr. 81 augustus/ september 2011. - Henk Jellema. Interneringsdepot 1914-'18 Een dode Duitser in het Bergerbos. De Duinstreek januari 1986. - Henk Jellema. Hollands dorp werd door de oorlog aangeraakt. Bergen bood aan honderden Duitsers gratis onderdak. De Duin streek 4 mei 2005. - S. de Wit. De begraafplaats aan de Ruïnelaan. Bergense Kroniek mei 1998: 4-7. Correspondentie: - Correspondentie gemeente Bergen met de Reichsdeutsche Ge- meinschaft in Nord-Holland en het Deutsches Generalkonsulat für die Niederlande (1930-1957), codering 1.776.11. - Brief d.d. 28 maart 1930 van het gemeentebestuur van Bergen NH aan G. Wenderich, codering 1.776.11. - Brief d.d. 19 juni 1864 van G.P Wilmer, bisschop van Haarlem, aan pastoor B.A. van 't Rood van de Petrus en Paulus parochie te Ber gen over de inrichting van de begraafplaats. - Brief d.d. 7 juli 2014 van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfür sorge e.V. aan de Werkgroep Oude Begraafplaats van de Histo rische Vereniging Bergen NH met daarin de bevestiging dat er van Adolf Degel en August Lipp geen enkele vermelding in de archieven is gevonden, en een uitnodiging voor het bijwonen van een korte plechtigheid bij de herbegrafenis van Degel en Lipp.

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 17