Zoektocht naar Duitse militairen uit WO I, begraven in Bergen Op de Oude Begraafplaats zijn tijdens de Eerste Wereldoorlog vier Duitse militairen begraven. In de Bergense Kroniek van novem ber 2009 wordt beschreven dat de stoffelijke resten van deze militairen in de jaren vijftig zouden zijn herbegraven op de Duitse Militaire Begraafplaats in Ysselsteyn (L). Bij een bezoek aan de begraafplaats in Ysselsteyn bleek echter het graf van twee militairen daar te vinden, van de andere twee (nog) niet. Een zoektocht volg de. Zouden zij misschien toch nog in Bergen begraven liggen? In dit artikel het antwoord. 12 WILLEM JAN BLEYS In het begin van de Eerste Wereldoorlog, tijdens hevige gevechten rondom de stad Luik in augustus 1914, werden over de grens gedreven militairen, eerst Belgen en Duit sers, later ook Engelsen en Fransen, onmiddellijk in hech tenis genomen en verspreid in ons land ondergebracht. De Duitsers gingen in eerste instantie naar Alkmaar, maar al snel naar Bergen. Daar was aan de Breelaan (Vinkenkrocht) een Duitsch Interneeringsdepot ingericht. Aanvankelijk huisvestte het interneringskamp zowel krijgs gevangenen als deserteurs. Vanaf 1917 werden deserteurs, vanwege spanningen tussen de twee groepen, onderge bracht in een deserteurskamp op de Ziekenweid aan de zuidkant van de Kerkedijk, bij het Russisch monument. De militairen op de Vinkenkrocht mochten zich buiten het kamp vrijelijk in het dorp bewegen, tot aan de grenzen die met borden waren aangegeven. Ze werkten in de bossen van Schoorl, bij boeren en in bedrijven. Zo was een van de Duitsers in dienst bij het schildersbedrijf van de vader van Piet Mooij. De soldaten in het deserteurskamp mochten het kamp niet verlaten. Wel hadden ze aan de weg een stalletje waar ze zelfgemaakte spullen (houtsnijwerk) verkochten. Van het kamp op de Vinkenkrocht zijn foto's bekend, ge maakt door de bekende fotograaf Bonda. Van het deser teurskamp zijn geen foto's bekend. Duitse militairen begraven Tijdens de Eerste Wereldoorlog zijn vier Duitse militairen overleden en begraven op de begraafplaats aan de Schoolstraat (de huidige Ruïnelaan): - Wilhelm Heinrich Schlüter, op 27-jarige leeftijd overleden doordat hij zich in het Bergerbos heeft opgehangen; op 24-1-1916 begraven op het algemene gedeelte, 3de klasse; - Wilhelm Schulte, op 32-jarige leeftijd overleden door ziekte; op 17-8-1918 begraven op het algemene gedeel te, 3de klasse; - Adolf Degel, op 23-jarige leeftijd overleden door ziekte; op 17-6-1918 begraven op het rooms-katholieke gedeel te, 3de klasse; - August Lipp, op 21-jarige leeftijd overleden door ziekte; op 28-12-1918 begraven op het rooms-katholieke ge deelte, 3de klasse. Schlüter is als enige met militaire eer begraven. Hij was geïnterneerd op de Vinkenkrocht, de drie anderen in het deserteurskamp op de Ziekenweid. In de beschrijving van de Oude Begraafplaats (in 1996 door de Historische Vereniging Bergen NH geadopteerd) in de Bergense Kroniek van november 2009 worden de Duitse militairen ook genoemd. Citaat: 'Pas enkele jaren geleden zijn we erachter gekomen dat deze militairen niet meer op de De graven van Schulte en Schlütter op de Duitse Militaire Begraaf plaats in Ysselsteyn (L).

Bergense kroniek | 2019 | | pagina 14