Jan Roggeveen, een toegewijd Bergenaar Deel 1: gemeentearchitect en natuurbeschermer In het Conincxweghplan ligt de Jan Rogge- veenweg, genoemd naar Jan Hendrik Roggeveen* (1888-1955). Als directeur Gemeentewerken, gemeentearchitect, kunstschilder en voorzitter van de VVV heeft hij op veel manieren zijn stempel op Bergen gedrukt, en nog steeds zijn daarvan de sporen duidelijk zichtbaar. Alle reden om deze bijzondere Bergenaar nader te be lichten. In dit deel gaan we in op zijn rol als (gemeente)architect, in een volgend deel za zijn rol in de schilderkunst worden belicht. 7 ANS SCHOT, SIEME NIKS EN JOOP BEKIUS Jan Roggeveen met vrouw, dochter en pleegdochter. Fotograaf onbekend. Collectie Regionaal Archief Alkmaar, deelcollectie Piet Mooij Bergen NH. Jan Hendrik Roggeveen wordt op 16 juli 1888, met zijn tweelingbroer Hendrik Jan, geboren in Schagen, waar ze opgroeien en de lagere school bezoeken. Daarna gaan ze naar de ambachtsschool in Alkmaar voor een opleiding tot timmerman. Hendrik gaat in Schagen als timmerman aan de slag, Jan heeft meer talent voor tekenen en ontwerpen. Zijn vader is leraar aan de Teekenschool van de Maat schappij tot Bevordering van de Bouwkunst in Amsterdam en neemt zijn zoon mee naar deze opleiding. Na het afron den van de opleiding tot architect/bouwkundig ontwerper werkt Jan enige tijd op een architectenbureau in Schagen, waarna hij aangesteld wordt als gemeenteopzichter in Edam. In 1917 wordt hij gemeentearchitect in Schagen en in maart 1920 - inmiddels getrouwd - wordt hij op 31-ja- rige leeftijd opzichter bij Gemeentewerken in Bergen. Als deze dienst gaat uitbreiden, krijgt hij de titel directeur Gemeentewerken. Het gaat dus niet om vernoeming naar Jacob Roggeveen, de zeevaar der die op Eerste Paasdag 1722 Paaseiland 'ontdekte' en naar wie de Roggeveenstraat in veel andere plaatsen is genoemd. Helaas dwingen gezondheidsredenen Roggeveen om met ingang van 1 juli 1948 ontslag te nemen bij de gemeente. Op 30 juni 1948 neemt het gemeentebestuur afscheid van hem in een bijzondere raadsvergadering, waarbij hem als blijk van erkenning voor zijn verdiensten de zilveren erepenning van de gemeente wordt toegekend. Bij zijn afscheid wordt hij toegesproken door gemeentesecretaris De Vries: 'U was lang niet altijd gemakkelijk, ook niet voor uzelf. Doch dit was in uw positie een goede eigenschap. U heeft veel bijgedragen de stichting van inferieure bouwwerken te verhinderen en vernieling van natuurschoon te voorkomen. Ook het komende geslacht zal van uw werk nog veel profiteren.' Op 21 december 1955 overlijdt Jan Roggeveen, 67 jaar oud. De betekenis van Roggeveen voor Bergen Jan Roggeveen is voor Bergen, in de periode 1920 tot 1948, van grote betekenis. Niet alleen als architect en in zijn functie als directeur Gemeentewerken, maar ook door tal van maatschappelijke functies die hij vervult, bij voorbeeld in het bestuur van de VVV en van het Kunste naars Centrum Bergen (KCB). Hij is medeoprichter van

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 9