INHOUD Van de redactie Van de redactie 1 Mieke Botman, Bernard Nuijens en Theo Veer Schetsen van de armenzorg in Bergen 2 in de 19de eeuw Ans Schot, Sieme Niks en Joop Bekius Jan Roggeveen, een toegewijd Bergenaar 7 Deel 1: gemeentearchitect en natuurbeschermer Frits David Zeiler Judell en Zeiler - een Bergense verbintenis 12 Deel 1: 1907-1940 Ben Ide Min Rein Valkhoff, een Bergense kinderboekenschrijver 18 Yvon Bos Eyssen Een staaltje van pure ambacht. 21 Restauratiewerk Ruïnekerk 60 jaar geleden Joop Schouten Gymnastiekvereniging Be Quick 24 ruim 90 jaar Herman Gelens en Maria Smook-Krikke In 100 jaar van villa Russenduin via 28 Bio-Vacantieoord tot landgoed Huize Glory Yvon Bos Eyssen Waardevolle foto's en verhalen 30 van Trees Bruinsma Colofon 32 Wij nemen met deze Kroniek afscheid van Trees Bruinsma, na 25 jaar lidmaatschap van de redactie. Haar activiteiten behelsden meer dan alleen de redactie: het zou best kun nen dat u een keer tegen een van de vele foto's aanloopt die zij heeft gemaakt. Daarnaast in deze Kroniek opnieuw een 100-jarige - Huize Glory - en een bijna-100-jarige, de gymnastiekvereniging Be Quick. Het jaar 2018 kan dus met recht een jubeljaar worden genoemd, niet in het minst vanwege ons eigen 25-jarig bestaan. In het glorieuze huis op het Russenduin konden lange tijd de minder bedeelde bleekneusjes uit het hele land bijkleuren. Dat niet alle kinderen dit als prettig hebben er varen, spreekt haast vanzelf. Om nog een betere conditie te krijgen, konden de kinderen van Bergen bij Be Quick tot op hoog niveau turnen, waar veel gebruik van werd gemaakt. Daarbij werd van het ophalen van oud papier om de verenigingskas te spekken een gesmeerde operatie gemaakt. Zo ging dat in die tijd, en nog vaak. De minder bedeelde inwoners van Bergen konden in de 19de eeuw rekenen op ondersteuning vanuit de kerk waar ze lid van waren. Armenzorg was letterlijk broodnodig. Voorwaarde was wel dat ze zich naar behoren hadden gedragen; kom daar tegenwoordig nog maar eens om! Er was zelfs een onderlinge verzekering tegen ziekte en ongevallen. Jan Roggeveen, zoon van een timmerman, werkte zich op tot architect en directeur Gemeentewerken. Zijn motto kan worden omschreven als: ontwikkel wat ontwikkeld moet worden, behoud wat behouden moet worden. Lees het artikel over Roggeveen en verbaas u over zijn grote erfe nis. Zijn inzet voor de publieke zaak had hij gemeen met andere Bergenaren in deze Kroniek: de advocaat Herman Judell, die erom bekend stond dat hij de belangen van de gewone mensen zeer was toegedaan, en de eigenaar van hotel Nassau-Bergen, Christiaan Frederich Zeiler. Zo bekommerden deze heren zich bijvoorbeeld om het Ber- gerbos, de uitbreidingsplannen van de gemeente of om Bello. Daarnaast zaten zij in diverse besturen, zoals van de VVV en het Sterkenhuis. Ook de schrijver Rob Valkhoff nam actief deel aan het dorpsleven van Bergen. Over zijn leven en zijn vele boeken vindt u in deze Kroniek een lezenswaar dig artikel. De restauratie en uitbreiding van de Ruïnekerk in de jaren vijftig had heel wat voeten in de aarde. Ouderwets vak manschap, het resultaat staat nog steeds 'als een huis'. Een bijdrage van Yvon Bos Eyssen, gebaseerd op informatie van de gebroeders Staadegaard. U zult de Ruïnekerk na het lezen misschien anders bekijken dan voorheen. Ik wens u veel leesplezier. Theo de Graaff, voorzitter redactie 1

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 3