31 Lucebert, in 1981 gefotografeerd door Trees Bruinsma. Collectie Trees Bruinsma. laten vooral veel groen zien: Bergen als boerenkooldorp. Maar... de gemeente vraagt haar om dit klusje ook in de winter te doen! Portretten Aan Cor Klerk, ambtenaar Cultuur, stelt zij voor dat zij de Ber gense kunstenaars gaat fotograferen. Een fantastisch idee, vindt hij. De portretfotografie is Trees op het lijf geschreven. Op de fiets met haar statief onder de snelbinder en de foto koffer in haar fietstas rijdt ze naar haar afspraken. Vaak moest er in een atelier veel verplaatst worden om een goede foto te kunnen maken. In 2006 werd voor de Kunst10daagse van al haar kunste naarsportretten een tentoonstelling ingericht in Het Oude Hof. Omdat haar verdiensten als freelance-fotograaf niet hoog waren, was Trees altijd op zoek naar opdrachten. Toen begin jaren negentig in De Duinstreek van eind maart stond dat alle honden een hondenpaspoort met foto moesten hebben, belde ze de gemeente om deze opdracht binnen te halen. Ze werd doorverbonden, en doorverbonden, en weer doorver bonden. tot ze alle afdelingen had gesproken. Ze kan er nu smakelijk om lachen en is sindsdien tegen 1 april extra alert. Ook solliciteerde ze op een vaste baan als fotograaf bij de re cherche. Foto's van plaats delict? Het zou vast wel wennen... Ze was al door naar de laatste ronde toen ze enthousiast haar portretfoto's van de kunstenaars liet zien. De reactie: 'Uw werk is veel te mooi en creatief; u hoort hier niet thuis.' Bijzondere Bergenaren Voor de Bergense Kroniek heeft Trees gedurende een lange periode de rubriek Toen en Nu verzorgd. Daarvoor nam ze oude foto's en fotografeerde dezelfde plek in de huidige tijd. Ook heeft ze 24 bijzondere Bergenaren* geïnterviewd. Bijzonder waren ze zeker! Zo wilde 'meester' Nijdam zelf het slot van het interview schrijven, maar dat was natuurlijk niet de bedoeling. Uiteindelijk was de oude onderwijzer na ontvangst van de Kroniek toch tevreden met het artikel. Een andere geïnterviewde zei zich niet in het interview te herken nen. Een week later bleek dat deze persoon in de war was geweest door een sterfgeval en het artikel prima vond. Bij oud-burgemeester Lo de Ruiter luisterden ze na het inter view samen naar klassieke muziek. 'Wil je voorlezen wat je hebt opgeschreven?' vroeg hij. En toen ze dat deed, riep hij, slaand op zijn knie: 'Precies, zo heb ik het bedoeld!' Voor het interviewen van mr. Frits Zeiler was Trees behoorlijk zenuwachtig, zo'n erudiete persoon. Maar hij maakte het haar makkelijk: hij vertelde alles al in chronologische volgorde. Toen Trees de reactie van Simeon ten Holt op het conceptar tikel kwam halen, was zij wel geschokt. Hij zat in de tuin en zei: 'Zo ben je daar. Als ik het had geweten, had ik het aan een touwtje aan de deur gehangen.' Hij vond het maar niks. De tweede versie viel in betere aarde. Trees vond het belangrijk om in haar interviews vrouwen aan het woord te laten, om te laten zien dat vrouwen wel meer konden dan het huishouden en voor kinderen zorgen. Omdat ze vaak oudere mensen interviewde, gebeurde het wel eens dat de geïnterviewde korte tijd na het interview overleed. Toen ze een nieuwe kandidaat belde om een afspraak te ma ken kreeg ze de reactie: 'O God, nu ben ik aan de beurt!' Immateriële winst Trees heeft Bergen waardevolle documentatie bezorgd. Foto's die soms nog worden opgevraagd voor een boek of een tentoonstelling. Zo zagen we haar foto van Ans Wortel afgelopen zomer als het beeld van de tentoonstelling in Museum Kranenburgh. Al haar foto's zijn nu bij het Regionaal Archief Alkmaar. Wat ze zelf nog heeft, is een boek met haar gekopieerde foto's, aan geboden door Ron Wessels bij haar afscheid van het Fotoar chief Bergen, twaalf jaar geleden. Een lijst van de interviews met maand en jaar van verschijnen is op te vragen bij de redactie.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 33