Waardevolle foto's en verhalen van Trees Bruinsma YVON BOS EYSSEN De redactie van de Bergense Kroniek neemt na 25 jaar afscheid van Trees Bruinsma. Zij gaat de werkgroep Beeld en Geluid versterken. In februari 1993 vroeg Ron Wessels van het Foto archief Bergen haar om bij de nog op te richten Historische Vereniging Bergen NH te komen. Gezien haar beroep als fotograaf en haar vele contacten ging zij in de redactie de rubriek Toen en Nu en interviews verzorgen. Met haar foto's en artikelen laat Trees ons dorp een waardevol archief na in woord en beeld. Trees is in 1976 in Bergen komen wonen. Drie jaar later - ze was 36 - besloot ze te stoppen als hoofd van de kleuterschool in Oudorp en een opleiding te gaan volgen aan de Foto vakschool in Apeldoorn. Ze is nog maar net aan die oplei ding begonnen, als ze eind oktober ziet dat er een sokkel is geplaatst, schuin tegenover het toenmalige raadhuis aan de Raadhuisstraat. De bode, Gerrit Sijpheer, weet haar te vertel len dat er een beeld van Adriaan Roland Holst geplaatst wordt. Trees ziet hierin een mooie reportageopdracht voor de fotovakschool, en legt vanaf dat moment de gebeurtenis sen vast met haar 'Nikon'. Op de dag van de onthulling stond ze tussen de beroepsfotografen te wachten op het moment dat prinses Beatrix het beeld zou onthullen. Elke fotograaf wil natuurlijk weten: naar welke kant staat het beeld, vanuit welke positie kun je de beste foto maken? Glunderend zegt zij: 'Dat wist ik! Toen ik het had verteld, was een fotograaf zo vriendelijk om mij zijn groothoeklens te lenen, want ik had alleen maar een tweedehands portretlens.' Na een nacht doorwerken in haar donkere kamer (doka), krijgt burgemees ter Ritsema de foto's mee om ze nog diezelfde dag aan de maker van het beeld, Mari Andriessen, op zijn sterfbed aan te bieden. Fotoarchief Voordat het nieuwe gemeentehuis Elkshove in gebruik werd genomen, legde Trees op eigen initiatief de situatie in het oude raadhuis vast. Naar aanleiding van haar reportage werd besloten geld vrij te maken voor een fotoarchief voor de Trees Bruinsma bij het beeld van A. Roland Holst, 2010. Foto: Nico de Boer. gemeente Bergen. 27 jaar heeft Trees voor dit archief gefo tografeerd. In 2005 was er een overzichtstentoonstelling van haar foto's in het gemeentehuis Elkshove. Ook voor De Duinstreek en het Noord-Hollands Dagblad fotografeerde ze. 'Spannend: je kon het niet overdoen en de foto's zouden groot in de krant verschijnen. Na het fotogra feren gauw naar de doka om de films te ontwikkelen en af te drukken en snel op de fiets naar de krant.' Hoe anders gaat dat nu! Een fotograaf maakt wat mee! Tal van anekdotes weet Trees te vertellen. Zo merkt ze in 1981 aan boord van de boot van de KNRM - voor een reportage van de viering van het 75-jarig bestaan van Bergen aan Zee - dat ze haar fotolens in de strandtent heeft laten liggen. Er wordt omgeroepen: 'De boot keert terug want de fotograaf is haar lens vergeten.' Terwijl ze naar de strandtent loopt, hoort ze mompelen: 'Ach, die mevrouw kan bijna niet zien want zij is haar lens vergeten'. Ze is bij een open dag van de brandweer als zij de Magirus ladderwagen van 27 meter hoog bij de kazerne ziet staan. Gelijk het bakje in, naar boven om foto's te maken van Ber gen van boven. Eéns maar nooit weer, dacht Trees. De foto's 30

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 32