29 Aan de eettafels in Bio-Vacantieoord. Collectie Regionaal Archief De inrichting is voor een groot deel behouden gebleven. Collectie Eline Alkmaar, deelcollectie Piet Mooij, Bergen NH. van Leeuwen, in beheer bij de Stichting Behoud Bouwkunst Bergen. kinderen op doktersadvies - in een periode van meestal zes weken - door goede voeding en buitenlucht meer gezond heid te geven dan ze in hun vaak slechte behuizing in de stad van hun minder bedeelde ouders kregen. Zo werd Villa Russenduin op 5 juli 1933 opengesteld als Bio-Vacantieoord. Het gebouw werd voor dit doel aangepast: er kwam slaapge legenheid voor 110 kinderen en 20 man personeel, een grote keuken, maar ook een gymnastiekzaal en een zwembad. Ook een filmzaal mocht natuurlijk niet ontbreken. In de Tweede Wereldoorlog gebruikten de Duitsers het gebouw als observatiepost voor het luchtafweergeschut. Daarvoor verhoogden ze de toren. In eerste instantie met een houten opbouw, maar toen die in brand raakte door een straalkacheltje naast de strobalen ter bescherming van de ob serverende soldaten en het hele gebouw bijna in vlam zette, werd de torenverhoging in steen uitgevoerd. Tot ver na de oorlog kwamen de kinderen. Maar er kwamen steeds minder kinderen in aanmerking voor de medische indicatie die nodig was. De mensen hadden het gewoon veel beter dan in de eerste helft van de eeuw. In 1967 sloot Bio- Vacantieoord de deuren. Weer leegstand! Glory In 1970 ontdekte de Nederlandse afdeling van de Holy Spirit Association for the Unification of World Christianity het gebouw. Dankzij succesvolle fundraising konden ze het via huurkoop overnemen van de Bioscoopbond. Zij gaven het de naam Huize Glory. Bij hun komst werd de toren wit geverfd, met daarop in grote letters: Unified Family. Dit ging de burge meester echter te ver. Ze werden aangeschreven en moesten de toren laten zandstralen om hem weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Ook de woonboot die op het terrein was neergelegd, leidde tot discussie en moest verdwijnen. In 1975 werd de Unified Family officieel eigenaar van het ge bouw. Sinds 2000 is het een rijksmonument. Het honderdjarig jubileum van het pand is een goede aan leiding om contact te zoeken met de eigenaar, de stichting Verenigingskerk van Nederland. We spraken met Rosa Boland, een van de bestuurders van de stichting. Zij was al bij de komst naar Bergen aan Zee betrokken bij de beweging en vertelt: de Verenigingskerk ziet zich als een groepering van mensen met idealen voor een betere wereld. Vanaf de start in Nederland zetten ook hier jonge mensen en hun families zich voor dit doel in. Eerst was Amsterdam de thuisbasis, nu is dat Huize Glory. De jongeren die er in de jaren 60 van start gingen, zijn deels met hun gezinnen weggetrokken. Niet alle leden vonden hier wat ze zochten. Ze vertelt verder hoe de gemeenschap zich aan de veran derde omstandigheden heeft aangepast. Voor de instandhou ding van het pand moest bijvoorbeeld een inkomstenbron gevonden worden. Halverwege de jaren tachtig is daarom begonnen met verhuur van kamers en appartementen en met conferentiefaciliteiten, vanaf 1992 onder beheer van Rosa. Haar zoon Godfried Boland begon in 2012 met het restaurant. Landgoed Huize Glory is nu een volwaardige horecagelegen heid: je kunt er drinken, eten en slapen in prachtige ruimtes die herinneren aan de tijd dat August Janssen het pand heeft laten bouwen en decoreren of - in soberder kamers - aan het verblijf van de stadskindertjes. Rosa is zich bewust van de negatieve uitstraling van het etiket 'sekte'; geprobeerd wordt die te neutraliseren door open heid voor ieder. Behoefte tot bekering is er niet; men kiest voor een houding van respect naar iedere bezoeker en hoopt op wederkerigheid. Om een sfeer van geborgenheid, erken ning en liefde over te brengen biedt het mooie gebouw een goede sfeer. Dat het onderhoud een zorg is, geeft focus. Te lang vooruitdenken wil men niet. Voor zover August Janssen dat deed, heeft het hem ook niet veel geholpen... Bronnen - 'Omega'. Amsterdamsche Brieven: Wijlen August Janssen. Sumatra Post van 30 juli 1918, artikel gedateerd 15 april 1918. - Maria Smook-Krikke. Een kasteel in Bergen aan Zee. De geschie denis van het huis op het Russenduin. Bergen, Bonneville, 2006. Tweede herziene druk, met een korte Duitse samenvatting, in eigen beheer Huize Glory, 2018. - Maria Smook-Krikke. Koloniehuizen in Bergen aan Zee. Bergense Kroniek juni 2006.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 31