In 100 jaar van villa Russenduin via Bio-Vacantieoord tot landgoed Huize Glory IF -m-f11 IT I I, ^s^^FSat" 1 - vJlwwte -■ HERMAN GELENS EN MARIA SMOOK-KRIKKE VwfevVvVa jtv1P Gezicht op Huis Russenduin, met rechts het koetshuis; foto door A.J. Bonda (1920). Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Het is dit jaar 100 jaar geleden dat Villa Russen duin werd opgeleverd, het pand in Bergen aan Zee dat nu Huize Glory heet. Over het ontstaan is al eerder geschreven in Themanummer 2 van de Bergense Kroniek: Bergen aan Zee 90 jaar (1996). Villa Russenduin was een project van de schatrijke Amsterdamse zakenman August Janssen van de Deli Maatschappij, die de villa liet bouwen als zomerverblijf, waar hij in de zeelucht zijn gezondheid hoopte te bevorderen. August Janssen kwam in Baarn, waar hij na het overlijden van zijn vader in 1903 diens huis bewoonde, in contact met de daar wonende hotelier C.F. Zeiler en de heer van Bergen Ja cob van Reenen en zijn vrouw Marie van Reenen-Völter. Door dat contact werd Janssen in Bergen aan Zee medefinancier van hotel Nassau-Bergen en van het Duits Koloniehuis. Voor de Van Reenens hoorde hij zeker tot het soort mensen dat zij graag in hun nieuwe project Bergen aan Zee zagen komen. In 1916 verkochten ze hem 13 hectare grond van het Russenduin, dat is vernoemd naar de vele Russen die er het leven lieten tijdens de veldslag in 1799. Villa Russenduin Het huis dat hij liet bouwen, werd een 'kasteel': een enorm pand met een garage voor zijn auto (een 12-cilinder Packard, die niet zonder bij te tanken van Baarn naar Bergen aan Zee kon rijden) en een koetshuis voor de koetsen en de paar denstallen. De allerbeste materialen werden gebruikt; geld speelde geen rol. De villa werd ingericht met een combina tie van modern meubilair van topkwaliteit en antiek. Aan de wanden kwamen schilderijen uit Janssens verzameling: het deel dat hij niet dagelijks hoefde te zien, want zijn topstukken - waaronder een in 1913 gekochte Rembrandt - hingen in zijn huis in Amsterdam. Maar al tijdens de bouw bleek Janssen ernstig ziek te zijn. De bouwactiviteiten volgde hij vanuit een rolstoel. De voltooiing heeft hij nog meegemaakt, maar drie weken later overleed hij, op 10 april 1918. Hij liet zijn vrouw Ella de Ridder (41 jaar) achter en zijn drie kinderen Louise van 20, Peter Wilhelm van 18 en Amelie van 14. Je zou verwachten dat zijn familie prijs stelde op het prachtige huis dat August in zijn zieke nadagen had laten bouwen. Maar ze wisten niet hoe snel ze er vanaf moesten komen! Al in 1919 werd het huis in veiling gegeven bij notaris Top die het in Ho tel De Nachtegaal in Alkmaar trachtte te veilen. Maar het huis bleef onverkocht, mogelijk als gevolg van de Van Reenen-ser- vituten, die onder meer bepaalden dat er geen bank, bordeel of sanatorium in gevestigd mocht worden. Wel werd in 1921 in Amsterdam de inventaris geveild: meu bels, schilderijen, boeken, tapijten, van alles. In Bergen aan Zee werd de veiling voortgezet met badkamermeubels en tuinge reedschap, maar ook van de ketel van de centrale verwarming, de huistelefooninstallatie en zelfs de waterpomp die nodig was om het stromend water boven het niveau van de watertoren te brengen. Waar al het geld heen ging is niet bekend. Naar weduwe Ella? Zij hield in de villa enige feesten, maar trouwde in juni 1919 met Anton Begeer (broer van de directie van Van Kempen en Begeer), en verhuisde al gauw met haar nieuwe echtgenoot en haar dochter Amelie naar Ober-Bayern. Naar de oudste dochter? Zij was inmiddels getrouwd met een diplo maat uit Hongarije, waar zij een prachtig landgoed kochten. In 1924 volgde een tweede poging de villa te veilen. Peter Wilhelm, de middelste van de drie kinderen, die inmiddels ook bij de Deli Maatschappij aan het werk was, kocht toen de villa. Hij betaalde er ƒ60.000 voor; de stichtingskosten hadden ƒ600.000 bedragen! Bio-Vacantieoord Maar hij ging er niet wonen; het huis bleef leegstaan. In 1930 liet de Nederlandsche Bioscoopbond er zijn oog op vallen voor de Stichting Bio-Vacantieoord. Die zocht een pand om een koloniehuis in te vestigen. Sinds eind 19de eeuw werden dergelijke huizen opgericht met het doel ongezonde stads- 28

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 30