de 'bondsactiviteiten' werden georganiseerd door de gym- nastiekbond; officieel de Nederlandse Gymnastiek Vereniging (NGV), sinds 1987 de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek- bond, huidige naam Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie 27 GYMNASTIEKVERENIGING BE QUICK RUIM 90 JAAR Sport verbroedert Be Quick nam ook deel aan de 'bondsdagen'. Op zo'n dag werden er met veel gymnastiekverenigingen op een voetbalveld oefeningen in teamverband gedaan. Wie kent nog het knotszwaaien? In 1962 startte de NGV met de organisatie van zomerkam pen in Beekbergen voor leden uit het hele land. In dat jaar gingen er 27 jongens en meisjes van Be Quick heen: een week 'op avontuur' onder leiding van een gymjuf en een vrijwilliger. De jaren hierna nam de belangstelling toe, met groepen van wel vijftig Be Quick-kinderen. Het vervoer ging per bus - één keer ging dat mis doordat de chauffeur niet naar Beekbergen reed, maar naar de Beekse Bergen! Bij aankomst was het strozakken vullen, waarop in tenten werd geslapen. Sport verbroedert, er ontstonden (pen)- vriendschappen met kinderen van andere verenigingen en er vloeiden tranen bij het afscheid als er verliefdheden waren ontstaan. De hele week waren er activiteiten: speur tochten door de bossen, een bezoek aan de Apenheul, zwemmen in het Kristalbad in Apeldoorn, muziek, kamp vuren enzovoorts. De jongens en meisjes sliepen in die tijd gescheiden van elkaar. Pogingen van jongens om het meisjeskamp te bereiken (soms zelfs gehuld in nachtjapon) liepen stuk op streng toezicht. Hoewel de belangstelling is afgenomen, bestaan de zo merkampen nog steeds. Bestuursleden en vrijwilligers Opvallend is dat Be Quick in de eerste 75 jaar slechts vijf voorzitters heeft gehad. Het was geen uitzondering dat iemand een bestuursfunctie tientallen jaren bekleedde. Enkele trouwe bestuursleden hebben een gouden bonds- speld ontvangen. Maar ook koninklijke onderscheidingen zijn uitgereikt: aan P. Blokker, Cas Min en Corrie de Vries, die respectievelijk 35 jaar voorzitter, 43 jaar bestuurslid en Ophalen van oud papier in 1986 bij Cas Min (rechts). De verzamel bakken - waarvan de bodem kon worden geopend om ze te legen - waren door hem vervaardigd. Collectie Be Quick. 44 jaar penningmeester waren. De laatste twee hebben naast de eremedaille in de orde van Oranje-Nassau tevens een bondsonderscheiding ontvangen. Alle bestuursleden zijn een geweldige steun geweest. In 1961 is er door de toen gevormde gemengde keurgroep een 'jeugdbestuur' opgericht om alles te regelen wat met de jeugd te maken heeft. Ook werd een kwartaalblad uitgegeven met de naam De Apenkooi. Dit heeft tot 2007 bestaan en is toen door de digitale tijd ingehaald. Naast bestuursleden zijn er in de vereniging altijd veel andere leden actief geweest als vrijwilliger: als assistent bij de toe stellen, als juryleden bij wedstrijden, voor het inzamelen van oud papier, voor het rondbrengen van het clubblad, enz. enz. Inzamelingsacties Be Quick heeft financieel zwakke jaren gekend. Om de contributie niet te veel te laten stijgen, werden activiteiten georganiseerd zoals rommelmarkten, verkoop van loten (onder meer van de Grote Club Actie), lotto en toto en later inzameling van oud papier. Vooral dit laatste bracht de vereniging veel financiële steun. 'De krantenjongens', een ploeg van zes mannen, haalden elke zes weken oud papier op met een aanhanger met daarop verzamelbakken van betonijzer. Deze waren door Cas Min professioneel in elkaar gezet: om ze te legen werden ze opgetild door een kraan en als ze boven de container hingen, werd er aan voor- en achterzijde een pen uitgetikt waardoor de bodem zich opende en het papier eruit viel. Door de regelmaat van deze papierrondes ontstonden vaste klanten. Er waren zaterdagen dat één container (voor ca. 14 ton) niet voldoende was. Nog steeds wordt oud papier ingezameld, al worden de hoeveelheden van voor heen niet meer gehaald en is de prijs nu minimaal. Besluit In het ruim negentigjarig bestaan heeft Be Quick altijd veel georganiseerd: leuk voor deelnemers en voor toe schouwers. Activiteiten hebben ook tot langdurige vriend schappen geleid, soms van wel zeventig jaar. Be Quick is altijd een sportieve, gezellige en sociale vereniging gebleven. Bronnen: - Archief Be Quick. - Mondelinge bijdragen van: mevrouw M. Houtenbos-Hopman, mevrouw H. Veer, de heer Chr. van Vleuten, mevrouw T. van Vleuten- Schermerhorn, mevrouw C. de Vries, de heer L. van Zoonen.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 29