25 Het vaandel van Be Quick. Collectie Be Quick. De heer J. van Zoonen in het uniform van Uitvoering in De Rustende Jager, 1942, een 'de directeur'. Collectie Be Quick. oefening aan de ringen. Collectie Be Quick. Directeur en juf In de beginjaren had een hoofd-gymnastiekleraar bij een gymvereniging de titel van 'directeur'. Medio 1928 werd de heer J. van Zoonen als zodanig aangetrokken; hij bleef directeur tot 1948. Er was ook een uniform voor die functie: een witte pantalon, een wit overhemd met strop das, een zwart colbert met koperen knopen en een zwarte pet. In 1948 volgde een nieuwe directeur, J. Schuyt, die in 1955 het stokje doorgaf aan Chr. van Vleuten, die geble ven is tot in de jaren zestig. Deze laatste twee directeuren droegen geen uniform meer en na de heer Van Vleuten verviel ook de titel directeur. Sindsdien worden de gymles sen geleid door gymnastiekleraren en 'gymjuffen' zoals de dames nog steeds genoemd worden. De gymzalen Voor de oorlog werd gegymd in de zaal van de MULO- school aan de Beemsterlaan waar later zorgcentrum De Haemstede kwam. In de twee kleedkamers was een wasruimte waar je achter een muurtje van ongeveer 40 cm hoog alleen de voeten kon wassen. Dat was ook wel het belangrijkste, omdat er op blote voeten werd gegymd. Tijdens de oorlogsjaren is Be Quick doorgegaan met les sen en uitvoeringen. Maar omdat de scholen en gymzalen waren gevorderd door de bezetter, moest men uitwijken naar het Harmoniegebouw, met een houten vloer - en dat met blote voeten! Oudere leden zullen zich gymjuf Jo Dijs herinneren, die in de oorlog bij de ingang van het Harmo niegebouw achter een tafeltje de contributie in ontvangst nam. Na de oorlog werd de gymzaal bij de MULO-school weer in gebruik genomen totdat hij werd gesloopt. Later wer den gymzalen gebruikt van de nieuw gebouwde scholen: de Van Brederodeschool (inmiddels afgebroken), de zaal bij de (oude) Lucebert- en Matthieu Wiegmanscholen en van latere jaren de nieuwe Jan Hoogervorstzaal. Wedstrijden Vanzelfsprekend zijn er altijd turnwedstrijden geweest. Ten eerste de 'onderlinge wedstrijden' in de Turnkring Alkmaar en in de recentere jaren de 'springwedstrijden'. In 1938 nam zelfs een ploeg deel aan een internationaal toernooi in Oostende met 52 verenigingen uit zes landen. Een flinke onderneming. Be Quick was daar de enige Ne derlandse vereniging en behaalde met 215,37 punten de eerste prijs. Van de 35 persoonlijke prijzen waren er zeven voor leden van Be Quick. Sinds ca. 1960 werden er 'keurgroepjes' gevormd (groep jes van talentvolle turners die werden klaargestoomd voor wedstrijden). De meisjes in deze keurgroepjes trainen nog altijd 4,5 uur per week. Ze komen dan eerst uit op de regionale wedstrijden - vroeger in Noord-Holland Noord, tegenwoordig in Beverwijk - van waaruit ze, afhankelijk van de prestaties, kunnen doorstromen naar het Nederlands Kampioenschap. Met fraaie medailles en soms met een beker komen de meisjes thuis. Jaarlijkse uitvoeringen Hoogtepunt van het jaar was de uitvoering in De Rustende Jager, waaraan alle leden deelnamen, met bal na en een verloting in de pauze. Tijdens zijn burgemeesterschap was Mr. H.D.A. van Reenen daarbij op een ereplaats aanwezig. Reeds in 1929 was de eerste uitvoering, die een goede recensie kreeg. De Alkmaarsche Courant schreef: Het was een lust de kleine jongens en meisjes te zien werken; ook de oefeningen brug en rek werden kranig uitgevoerd; wel zagen

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 27