Gymnastiekvereniging Be Quick ruim 90 jaar JOOP SCHOUTEN In de jaren twintig van de vorige eeuw was er in Bergen een voetbalvereniging, Geel-Zwart genaamd, een naam die later gewijzigd werd in Berger Sport Vereniging, kortweg BSV. Ook gymnastiek was bij deze vereniging onderge bracht. Aangezien voetbal en gymnastiek te ver uit elkaar lagen, scheidden de gymnasten zich midden jaren twintig af van de voetbal lers en gingen hun eigen weg. De start was onder moeilijke omstandigheden. Men nam een schuld van f 100,00 over van BSV en de nieuwe 'club' bestond hoofdzakelijk uit jongelui; een leider ontbrak. Gelukkig zagen de jongelui dit in en zij vroegen een oud turner, de heer Blad, de leiding op zich te nemen. Hij wist nog twee mensen aan te trekken, Frits Roos en de heer Roozendaal. Dit driemanschap gaf in 1926/1927 de stoot tot de oprichting van de gymnastiekvereniging. Mevrouw van Lienen-Besse bedacht de naam Be Quick. Op 5 maart 1927 werd de Gymnastiekvereniging Be Quick officieel op gericht. Maar het zat de jonge vereniging weer niet mee. De heer Blad, een zeeman, koos al na een jaar het ruime sop, de heer Roozendaal overleed en waar was de heer Roos? Geen enkele vermelding. Nieuwe mensen stonden op: P. Blokker werd voorzitter (tot 1963), C. Graftdijk se cretaris (tot 1950), J. Beeldman penningmeester (tot 1947), en J. den Broeder bestuurslid. Dit viermanschap bracht de vereniging tot grote bloei. Het vaandel De geel-blauwe kleuren, voorzien van het Bergense wa pen, sierden de nieuwe vlag, gemaakt door enkele dames leden, en de shirtjes van de leden. Een aantal leden vond echter dat een vlag niet voldoende was; zij wensten een vaandel van de vereniging. Hoewel het bestuur er geen voorstander van was, werd er door enkele (heren)leden een inzamelingsactie georganiseerd, en met succes. Het vaandel werd aangeschaft en bij het eerste lustrum in 1932 aan de vereniging overgedragen. Dit vaandel zal na restau ratie een plaats krijgen in museum Het Sterkenhuis. Ledenaantallen en contributie Gymnastiek stond in de vooroorlogse jaren in hoog aanzien. Het was dan ook niet moeilijk om leden aan te trekken. Gestart met veertig leden groeide dit aantal in korte tijd aanzienlijk tot 180 in 1934 en 250 in 1936. Door de crisis konden echter veel ouders de contributie - in de beginjaren 10 cent per week - niet betalen. Voor mensen die buiten hun schuld werkloos waren geworden, had de penningmeester een regeling getroffen. Wat deze regeling inhield is helaas niet meer terug te vinden. Leden konden de contributie wekelijks contant aan de gymleiding betalen. Maar omdat niet iedereen altijd geld meenam, werd de contributie vanaf ca. 1944 tot 1970 door de dames Gré en Ineke Leibbrand bij de leden thuis op gehaald. In 1970 deed de acceptgiro zijn intrede en sinds eind jaren negentig worden facturen gestuurd om kosten te besparen. Eind jaren veertig liep het ledenaantal terug doordat er een katholieke gymnastiekvereniging werd opgericht. Toen deze in de jaren zestig werd opgeheven, groeide het ledenaantal van Be Quick weer. In de jaren zeventig had de vereniging een recordaantal van 500 leden. Vroeger deed je aan voetballen en/of gymmen, en in de winter schaatsen. Maar sinds de jaren tachtig werden er meer en meer sporten aangeboden, met een dalend aan tal leden als gevolg. Tegenwoordig schommelt het rond de 200. Van grondoefening tot streetdance Gymnastiek komt van pas bij alle bewegingen die een mens in zijn leven nodig heeft. Daarom is het goed als kinderen zich hierin bekwamen. Van oudsher biedt een gymvereniging deze mogelijkheden met diverse oefenin gen, zoals de vrije oefening, de grondoefening en oefenin gen aan gymtoestellen. Behalve jeugd waren er vanaf het begin ook volwassenen lid. Er waren een damesploeg en een herenploeg. De herenploeg heeft tot eind jaren vijftig bestaan en leverde knappe prestaties. Medio jaren vijftig werd lesgegeven aan groepen van ca. veertig leden, ingedeeld naar leeftijd. Gezien de grootte van de groepen werden er dan 'voorturners' ingezet. Zij hadden hiervoor een cursus gevolgd en demonstreerden en begeleidden de door de leraar voorbereide lessen. Tegenwoordig biedt Be Quick naast gymlessen aan peu ters en kleuters en recreatiegym voor jongens, meisjes en senioren, ook streetdance voor kinderen en volwas senen. 24

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 26