23 EEN STAALTJE VAN PURE AMBACHT t rn m^ 'r De naad die nieuw (links) met oud (rechts) verbindt. Foto door de auteur. Nieuws over een zonnewijzer Aan de in 1595 gerestaureerde zuidgevel van de consis toriekamer heeft een zonnewijzer gestaan. De toenmalige uitvoering bestond uit een stalen wijzer in de bakstenen gevel, met daaromheen een geschilderde schaalverdeling. Oud-Bergenaar de heer Thibaud Taudin Chabot, lid van de Nederlandse vereniging De Zonnewijzerkring heeft de Stichting Vrienden van de Ruïnekerk hierop geattendeerd en weet hoe de zonnewijzer in zijn oorspronkelijke staat hersteld kan worden. De zonnewijzer is inmiddels ge plaatst, met financiële hulp van de vrienden van de Ruïnekerk. ren (fratsenkoppen) met houten kistjes beschermd. Uitein delijk konden de steigers binnen ook weg. Maar er was één houten bekisting om de frats blijven zitten. Om deze weg te halen, klom Piet Staadegaard op een hoge ladder met een hamer in zijn hand. Gevaarlijk balancerend kon hij met een laatste zwaai het hout losslaan. Jaap Staadegaard heeft samen met Jaap Bogtman en zijn zoon Piet Bogtman de ramen van de Noorderkapel gemaakt. De mozaïekstenen vloer is in 1958 gelegd met door Piet Bos gezaagde steentjes. Pas later zou blijken dat de kalkmortel in de vloer de verwarmingsbuizen zou aantasten De totale kosten van de kerkrestauratie en kerkuitbreiding bedroegen zo'n ƒ600.000. Steigerwerk Op een gegeven moment waren de muren op een hoogte gemetseld dat er steigers gebouwd moesten worden. Dat ging toen heel anders dan tegenwoordig. De steigerpa len werden in kuilen met onderin een steen geplaatst. De horizontale aanbinders werden eraan vastgeknoopt met steigertouw, waarop de dwarsbalk (korteling) in de muur werd verankerd. Op dit geheel werden de steigerplanken gelegd zodat de metselaars hun werk konden doen. Het optoppen van paal op paal gebeurde tot drie palen hoog. Dit gebeurde met behulp van steigerklossen en staal draad. In de oude oostelijke ruïnemuur zijn nog altijd de vierkante oude steigergaten van de originele bouw te zien. Er moest ook een steiger gebouwd worden op het dak want de dakruiter (toren) werd ook gerestaureerd. Door de helling was het daar nog moeilijker om de steiger goed vast te binden. In de nacht van 21 op 22 december 1954 brak de storm los die ook de Katingo deed stranden. De steigerconstruc tie hield het niet en viel als een kaartenhuis in elkaar. Het duurde dagen voordat de touw- en houtconstructie weer uit de knoop was gehaald. Binnenwerk De Ruïnekerk werd natuurlijk ook van binnen opgeknapt. Tijdens het schilderen werden de kraagstenen op de pila- Bron Een gesprek met de gebroeders Jaap, Theo en Piet Staadegaard in 2014, toen 82, 84 en 87 jaar oud. Inmiddels is Theo overleden. Jaap, Piet en Theo Staadegaard, 2014. Foto door de auteur.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 25