Een staaltje van pure ambacht Restauratiewerk Ruïnekerk 60 jaar geleden In de westmuur van de Ruïnekerk is in muur ankers het jaartal '1958' te zien, ter herinne ring aan de muursluiting van de aangebouw de travee tijdens de restauratie van de Ruïnekerk. Dat is dit jaar dus zestig jaar gele den. De gebroeders Staadegaard waren betrokken bij de restauratie en vertelden opmerkelijke details over de restauratie aan Yvon Bos Eyssen. 21 YVON BOS EYSSEN We kennen de Ruïnekerk als een intiem kerkje, maar aan de resten op het terrein is te zien dat de oorspronkelijke Petrus en Pauluskerk een enorme omvang moet heb ben gehad. Na Alkmaars Ontzet besloten de Geuzen de (katholieke) kerken in de omgeving van Alkmaar te ver nietigen en zo werd op 22 februari 1574 ook de Petrus en Pauluskerk slachtoffer. In 1582 werd de kerk overgedragen aan de volgelingen van de Reformatie en in 1594 werd be gonnen met het herstel van het deel van de kerk dat nog relatief intact was. Zo ontstond de 'Ruïnekerk'. Alles met de hand In 1935 bleek dat de Ruïnekerk niet alleen hard toe was aan restauratie, maar ook aan uitbreiding. Toch werd pas in 1952 een restauratie-commissie opgericht. Het restau ratieplan bestond onder meer uit een uitbreiding met een travee (de ruimte tussen twee steunberen), van drie naar vier traveeën (zie de afbeelding). De bekende restauratie-architect C.W. Royaards - autori teit op zijn vakgebied - kreeg de opdracht. Zijn visie was dat alles met pure ambacht en oude materialen gemaakt moest worden. Idealiter zoals ten tijde van de oorspronke lijke bouwperiode. Dat betekende dat alles met de hand gemaakt moest worden met materialen uit die tijd. Het nieuwe deel moest tenslotte naadloos aansluiten bij het bestaande oude gedeelte. Het Zaans huisje voor de entree is van latere datum. Inzameling Voor de restauratie was veel geld nodig. De bevolking bracht f 160.000 op en de diaconie van de Nederlands Hervormde Kerk verkocht grond; onder andere een stuk grond aan de Hoopweg, waar een hofje met vier wonin gen gepland was. Dat is nooit doorgegaan en daardoor zijn de huisnummers in de Hoopweg nog altijd onlogisch: die gaan van nummer 5 naar nummer 15. Tekening van de Ruïnekerk van voor en na de uitbreiding van mevr. E. Reitsma-Valenga, uitgegeven als prentbriefkaart ten bate van de restauratiekosten, 1956. Collectie Bert Veer. De mannen De Bergense firma Kroon had de restauratieklus aange nomen en in 1954 werd begonnen. Uitvoerder was Henk van Dokkum, het timmerwerk werd uitgevoerd door onder anderen de gebroeders Kees en Henk van Eyk, Thijs de Moel, Jaap Bliekendaal, Jaap Bogtman en zijn leerling Dik Spaans en in de werkplaats Freek Jonker en Jaap Staade gaard. De metselaars waren onder anderen Thijs Dingerdis, Piet Dekker, Klaas Henneman en Piet Staadegaard, en de opperlieden waren onder anderen Jaap Hollenberg en Theo Staadegaard. Verder waren er nog andere vaklieden bij betrokken zoals steenhouwers, leidekkers en schilders.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 23