1 Het interview met Rob Valkhoff werd op 2 september 2017 gehouden in huize Fort Knox aan de Buerweg. Rob Valkhoff (8 nov 1929) is ons op 9 juni 2018 ontvallen. Hij heeft het artikel nog voor zijn overlijden geredigeerd. 20 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2018 Een vroeg overlijden In 1947 overlijdt Anneke, twee maanden voor haar vijftig ste verjaardag. De oorlog heeft een te hoge tol geëist. Uit liefde voor zijn vrouw stelt Rein een biografie over haar leven samen met medewerking van diverse auteurs. Rein wil dan met de kinderen terug naar 't Haveke, maar de heer Zeiler laat dit niet toe. In 1947 verkoopt Rein het huis aan Zeiler. Zelf woont hij dan in de Van der Meijstraat in Alkmaar. Als de twee zonen zelfstandig zijn, verlaat Rein dat huis. Hij verblijft kort in verschillende pensions in Alkmaar en Bergen. Door de vele zorgen - onder andere om zijn zoon Koen - lukt het niet meer te schrijven. Hij 'vlucht' dan in een opleiding Middel baar Onderwijs Nederlands, maar tot lesgeven komt het niet. Rond 1950 woont Rein in de Ezeltjeshof aan de Achterweg in Groet. Hij verdient dan zijn brood vooral met het vertalen van Italiaanse werken, met als bekendste werk Italiaanse Volks sprookjes. Toch gaat hij weer schrijven. In 1954 verschijnt zijn boek In Holland staat een huis, over de watersnoodramp in zijn geboortestreek Zeeland, onder het pseudoniem Frans Berni. De hoofdpersoon Arjoan en zijn zusje verliezen in één klap hun gezin en thuis. Terug naar Bergen In 1955 huurt Rein het achterste deel van het witte huisje naast de kapberg aan het Nachtegalenlaantje. Hij noemt zijn woning Rifugio (Schuilhut). Hij leeft daar een terugge trokken, eenvoudig bestaan. Het verleden heeft hem vol gens Cees Kuypers (in de Alkmaarsche Courant, 18 maart 1969) tot fatalist gemaakt met geloof in Pax et Bonum (Vrede en Geluk), hij stelt niet zichzelf maar de medemens centraal. Jonge arbeiders uit Sardinië, die in Noord-Holland werkzaam zijn in de tuinbouw en heimwee hebben, kun nen in Rifugio hun hart uitstorten in hun moederstaal. Rein is hun aiaiu, Sardijns voor 'grootvader'. Zijn interesse in de Italiaanse cultuur en taal komen dan helemaal tot leven. Hij gaat ieder jaar twee maanden naar Italië, en vooral Sardi nië, om vrienden en schrijvers te ontmoeten. Hij inspireert zijn bezoekers zoals Neeltje Maria Min. Zij leert op jonge leeftijd typen op zijn typmachine als haar moeder de schone was brengt. Rein zet zich als commissielid in voor museum Het Sterkenhuis. Henk Jellema is via Rein commissielid geworden. Beiden schrijven in die dagen stukjes in de Bad- bode. Rein overlijdt op 71-jarige leeftijd aan een hartaanval, in de bus tussen Bergen en Alkmaar. Hij stelt, vanuit zijn levensfilosofie, zijn lichaam beschikbaar ten dienste van de wetenschap. Geannoteerde versie opvraagbaar bij de redactie. De witte gedaante in <fe rififeftW pjfop de drie tf 1SS) Het verhaal van De Wolkenkrabber met illustratie door Jaap Min en een oorspronkelijke foto.Bastiaan in het boek is de auteur Rein Valkhoff zelf. Foto: Uuk Min en Annie Oldenburg-Min, Jaap Min met zweefband. Fotograaf onbekend. Collectie B.I. Min. Het gezin Valkhoff op vakantie in Banyuls-sur-Mer, Frankrijk. Fotograaf onbekend. Collectie Stichting NLL, Den Haag.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 22