V.l.n.r.: Omslag van de boeken De Wolkenkrabber en Toffie Co, en het schrijvershuisje Toffie Co (Foto auteur). en welgestelde buren hebben zij veel contact, zoals Jaap Min, Dirk en Truus Vis, Piet Worm en Bernard Essers. Daar entegen is er een grotere afstand met Charley Toorop en de groep om haar heen. Zoektocht Rein en Anneke zijn altruïstisch en zeer begaan met kinde ren die 'over' zijn, het behoeftige, vergeten en verdrukte kind. De indrukken die Anneke als verpleegkundige heeft opgedaan bij het Haagse Kinderziekenhuis hebben hier zeker toe bijgedragen. Daarnaast zijn beide ouders ge vormd door het verlies van hun moeders op jonge leeftijd. Van huis uit is Rein Nederlands Hervormd en Anneke Christian Science. Niet zozeer het geloof staat centraal, maar de zoektocht om goed te doen voor de zwakkere en hulpbehoevende en dan speciaal het kind. Dat ze hun eigen kinderen - Rob en zijn één jaar oudere broer Koen - niets tekort doen, blijkt onder andere uit de speciaal versierde vuilniswagen voor de verjaardag van Rob. Hij was namelijk als kind gek op de vrachtwagen. De hele buurt loopt uit voor deze happening. Rein en Anneke komen tijdens hun geestelijke zoektocht vlak voor de oorlog door Jaap Min in contact met pater Dom A. Beekman van de St. Adelbertuspriorij der Benedic tijnen, de latere Abdij van Egmond. Ze bekeren zich 1 juni 1940 tot het rooms-katholieke geloof en worden samen met de twee kinderen daar gedoopt. Kinderboeken In de jaren dertig schrijft Rein de meeste boeken, zo'n dertig in getal. De bekendste zijn de serie Bob en Ben: Op stap met de K.L.M. (1933), Op Zee (1934) en Bij Sarrasani (1935), toentertijd een bekend circus. In deze drie boeken figureren twee Bergense jongens, Cesar Voüte en Jan Dijk, te zien op de illustratiefoto's. Rein werkt samen met de illustrator-cineast Piet Marée om het boek Op Zee te verfilmen. Zij trekken het hele land door om de film op scholen te vertonen. In deze jaren schrijft Rein ook drie kinderoperettes, met wisselend succes. De boeken De Wolkenkrabber en Pension Timtonthea zijn gesitueerd in Bergen. Dit laatste speelt zich af in het vooroorlogse pension 't Sterntje in Bergen aan Zee. Het is een spannen de jongensdetective die ook inzicht geeft in de badcultuur van die tijd. Op reis 's Zomers reist het gezin naar Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk en Italië. In die tijd - de jaren dertig - iets heel bijzonders. Rob weet zich nog goed te herinneren hoe 'het hele dorp' uitliep om hen uit te zwaaien als ze met Bello uit Bergen vertrokken. De laatste reis van het gezin samen met Jaap Min naar Italië in 1939, heeft op Rob een diepe indruk achtergelaten. Rein spreekt vloeiend Italiaans, mede opgedaan door colleges bij de Dante Alighieri Vereniging. Zij vinden daardoor makkelijk een onderkomen bij de lokale bevolking, maar het gezelschap gaat gehaast met - naar la ter blijkt - de laatste trein terug naar Holland. Direct daarna worden de grenzen gesloten omdat Duitsland Polen is bin nengevallen. De donkere wolken van het fascisme pakken zich dan samen. Geëvacueerd In die meidagen van 1940 verbreekt Rein met een briefje het contact met de Duitsgezinde buurman Peskey vanwege hun vriendschap met hun buren, de Joodse familie Grün- wald. Anneke en Rein weigeren beiden lid te worden van de Kultuurkamer. Hierdoor kan Rein pas na de oorlog weer publiceren. In 1942 wordt het gezin, net als de rest van de buurt, ge- evacueerd. Ze bewonen verschillende huurhuizen in Alk maar. Rob zegt dat zijn broer Koen de oorlog heeft ervaren als 'een heel dikke deur die direct dichtviel en nooit meer opengegaan is', omdat deze het einde betekende van zijn Bergense periode. Na de bevrijding huurt mr. Frits Zeiler het huis 't Haveke van Valkhoff. In 1946 wil het gezin Valk- hoff terug naar het 't Haveke, maar Zeiler werkt niet mee aan een voorgestelde ruil tussen drie huizen, waarin Jaap Min bemiddelt. 19

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 21