Rein Valkhoff, een Bergense kinderboekenschrijver Interview met zoon Rob Valkhoff Al in mijn jeugd ben ik met Rein Valkhoff in contact gekomen via zijn boek De Wolken krabber. Het verhaal speelt zich af in Bergen rond de Zuurvensmolen in de jaren dertig. Het blijkt meer op werkelijkheid te berusten dan op fictie. De personen die in het boek figureren, zijn namelijk deels mijn familiele den. Van mijn oudtante Annie Oldenburg-Min heb ik het boek en enkele losse foto's gekre gen. De illustraties in het boek zijn van Jaap Min. Aanleiding dus om in het leven van Rein Valkhoff te duiken en zoon Rob Valkhoff over zijn vader te interviewen.1 18 BEN IDE MIN Foto: Rein Valkhoff geportretteerd door Bernard Essers, potloodtekening. Collectie Stichting NLL, Den Haag. Twee schrijvers Robs moeder Anneke (Anna Gertruda Wijdom, 26 nov. 1897 Tilburg - t 16 sept. 1947 Alkmaar) schrijft meisjes boeken en romans onder het pseudoniem Anke Servaes, vernoemd naar de Sint Servaes te Maastricht. Anneke en Rein leren elkaar kennen in hun studietijd. Beiden komen uit de gegoede stand. Ze stoppen al snel met hun studies en wijden zich hun hele leven aan het schrijverschap. In 1926 trouwen ze in Amersfoort, waar ze gaan wonen. Reinhard (Rein) Johan Valkhoff 6 juli 1899 Aardenburg - t 22 mei 1971 Alkmaar) groeit op in Zeeuws-Vlaanderen maar verhuist in zijn jeugd veel, aangezien zijn vader een ambulante functie heeft als belastinginspecteur. Zo ver blijft Rein met zijn ouders en zijn oudere broer Jo tien jaar met veel plezier in Maastricht - 'de mooiste stad van ons land', volgens Rein. Rein doorloopt het gymnasium en gaat daarna medicijnen studeren, maar ruilt dat snel in voor het schrijverschap. Schrijven is geen onbekend terrein - hij komt uit een familie met schrijvers. De eerste stappen zet Rein bij de uitgeverij van zijn oom Jan Valkhoff (1864 1943) in Amersfoort. Deze uitgeverij van onder andere het Amersfoortsch Dagblad richt zich vanaf begin jaren twintig vooral op boeken voor de 'rijpere jeugd' met de reeks van Cissy van Marxveldt. Hier begint Rein met redactioneel en journalistiek werk voor de krant. Zijn debuut, het jongens boek Toffie Co, verschijnt in 1927 bij deze uitgeverij en is direct een succes. Rein krijgt voor het boek de Scheltema Holkema-prijs. Anneke en Rein in de keukendeur van 't Haveke. Fotograaf onbekend. Collectie Stichting NLL, Den Haag. 't Haveke Rob vertelt dat dat het echtpaar vanwege ziekte van Rein in 1928 naar Bergen verhuist voor de zeelucht. Ze kopen dan een perceel grond aan het Nachtegalenlaantje (nummer 17) en bouwen daar het huis 't Haveke naar ontwerp van de Amersfoortse architect Jan Sandtmann. In de tuin verrijst een houten huisje, dat het schrijfdomein wordt van Rein, vernoemd naar zijn eerste boek Toffie Co. Het staat er nog steeds. Het huis 't Haveke is al snel de zoete inval, waar de broers Jaap en Ide Min en de fotograaf Martien Hopman vaak langskomen, onder andere na het voet ballen bij Berdos. 'Mijn ouders waren erg geliefd onder de 'gewone' Ber- genaren. Altijd even een praatje met de schoenmaker, bakker, slager, enz.', vertelt Rob. Maar ook met kunstenaars

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 20