16 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2018 de ontwikkeling van het Van Reenenpark van de BBMBB overgenomen en investeerde tevens in woningbouwpro jecten in Alkmaar. Met dat alles nam hij zeer veel risico's, terwijl hij tegelijkertijd op grote voet leefde in de kapitale villa Dennenheuvel aan de Kerkelaan. Die was veel groter dan De Stulp en Lomi bij elkaar! Het bittere eind van het liedje was zijn financiële en vervolgens ook zijn persoonlijke ondergang. Jaren van verandering De overstap naar een eigen kantoor - officieel per 15 februari 1937 - was voor Herman Judell niet de enige grote verandering van dat jaar. Twee maanden later, op 20 april 1937, overleed de pater familias Moritz en dat leidde tot een afwikkeling van een erfenis in crisistijd. Al eerder was een poging gedaan om een deel van het familiebezit te gelde te maken, bijvoorbeeld door de exploitatie van het landgoed De Karperton aan de Groeneweg met zijn grote vijver als 'natuurbad' vanaf 1933. Dat ging een paar jaar goed, totdat de bedrijfsleider voor zichzelf begon aan de Bergerweg. Pesies Bad, geopend in 1936, was gemak kelijk bereikbaar per bus en hanteerde concurrerende tarieven. Daarbij kwam de in 1937 aangekondigde, en al in 1938 doorgevoerde aanleg van het militaire vliegveld in de Bergermeer. Deze slokte 35 hectare op van het land bouwbedrijf, onderdeel van het Karperton-complex, die onder druk van de omstandigheden aan de staat moesten worden verkocht. Het badbedrijf werd gedurende het seizoen 1938 nog door mr. Herman persoonlijk draaiende gehouden; daarna werd het stilgelegd. Uiteindelijk zagen de erven Judell zich in 1940 gedwongen om ook de villa, de vijvers en het park te verkopen. Maar het jaar 1938 bracht ook verlichting op het Rit sevoort. De eenmanszaak werd uitgebreid met een jonge jurist, met wie spoedig een associatie zou worden gevormd. Het was een goede bekende, de oudste zoon van Judells overbuur man en collega-bestuurder van de VVV, mr. Frits Zeiler (1915-2000). Deze was na zijn afstuderen een jaar naar de Verenigde Staten gegaan, waar hij een praktijkstage liep op het kantoor van een oom. Na terugkeer zocht en vond hij zijn roeping bij zijn oudere confrère, met wie hij 28 jaar scheelde, maar een grote mate van scherpzin nigheid, sociaal gevoel en De Karperton als openluchtbad humor deelde. Al spoedig werden hem meer dan alleen wat juridische kruimels toevertrouwd. Een van de fraaie voorbeelden vormde het Algemeen Uitbreidingsplan 1937 van de gemeente Bergen. Daarover werd een langdurige procedure gevoerd tot voor de Raad van State namens Ja cob van Reenen en een aantal andere grondeigenaren, die zich door het bouwverbod in het buitengebied benadeeld achtten. Het is het vroegste voorbeeld van een zaak van ruimtelijke ordening, waarin mr. Frits zich later - naast de sociale advocatuur - zou specialiseren. De uitspraak, waarin gedeeltelijk aan de bezwaren tegemoet werd gekomen, werd gedaan vlak vóórdat Nederland betrokken raakte bij de Tweede Wereldoorlog. Die oorlog wierp in 1939 zijn schaduw al vooruit. Herman Judell werd bij de mobilisatie in september 1939 onder de wapenen geroepen en werd gelegerd in Den Haag. Daar woonde ook zijn broer Ap en mede gezien het feit dat de situatie langer dan een paar maanden bleek te gaan duren, besloot Herman zich in die stad te vestigen. Het kantoor werd dus geheel en al aan de jonge confrater toevertrouwd, al bleef de associatie gewoon bestaan. Wel noopte het vertrek Judell tot het bedanken voor verschil lende functies, waarvan het secretariaat van de VVV wel de belangrijkste was. H.L. Baron Taets van Amerongen, directeur van de BEM en zwager van burgemeester Henk van Reenen, die juist in 1938 tot het bestuur was toege treden, nam de functie voorlopig waar. Maar in de jaar vergadering van 2 februari 1940 moest toch officieel in de vacature worden voorzien. Kandidaat was... mr. Frits Zeiler. De bijeenkomst had om die reden een onbedoeld komisch karakter, althans wanneer men nu de verslaglegging leest. Voorzitter was immers nog altijd zijn vader, C.F. Zeiler, en omstreeks 1937. Collectie auteur.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 18