13 meer zij binnen de villawijk onder verantwoordelijkheid van de gemeente. Niettemin had de familie Van Reenen een stevige vinger in de pap, met Jacob zelf als burgemeester tot 1923 en daarna zijn zoon Henk in die functie tot in de oorlog. Ook ruimtelijk werd blijvende invloed uitgeoefend door het opleggen van de zogenaamde Van Reenen-servi- tuten. Op het oudst bekende ontwerp-inrichtingsplan van de BBMBB uit ca. 1916 is er voor beide woningen een perceel gereserveerd, waarbij de contouren al min of meer zijn aangegeven. Overigens bleek het naderhand noodzakelijk om het plan op veel punten te herzien, maar dat is weer een ander verhaal. Ondernemende families Christiaan Frederich Zeiler (1879-1944) was voor het hotel houdersvak in de wieg gelegd - bijna letterlijk, want hij werd geboren in de Wolvenstraat in Amsterdam, waar zijn vader C.F. Zeiler sr. een restaurant bestierde. Ook verschil lende andere familieleden belandden in dit vak. Zijn vader bouwde vanaf 1880 een gerenommeerd bedrijf op in Baarn, drie van zijn tantes hadden in dezelfde plaats een pension gedreven, zijn oudste zuster Emilie trouwde met een horeca-ondernemer in Dordrecht, zijn jongste zuster Emma behaalde een vakdiploma in Zwitserland en zijn broer Johan begon samen met hem in een Amsterdams hotel de prak tijkopleiding 'van spoeljongen tot directeur'. Na een jaren lange leertijd in het buitenland kwam C.F. jr. in 1906 terug naar Nederland met de bedoeling om een eigen bedrijf op te zetten. Op 14 maart 1907 had hij op Huize Kranenburgh een eerste ontmoeting met Jacob van Reenen - en de rest is geschiedenis. In 1913 stond Hotel Nassau-Bergen groots en voornaam op de kaart van het piepjonge Bergen aan Zee. Ook Herman Judell (1887-1963) stamde uit een familie met ondernemingszin. Zijn vader Moritz Jüdell (1861-1937), afkomstig uit Hamburg maar genaturaliseerd tot Neder lander, maakte carrière als 'koopman' in koffie en andere producten. Vermaard in en om Alkmaar werd zijn dubbele schepping, De Karperton. Deze destijds fameuze 'fabriek voor korstloze kaas', officieel geregistreerd als The Soft Cheese Manufactory, ontleende zijn roepnaam aan het in 1917 door hem aangelegde kleine landgoed in de Ber- germeer. Het bedrijfskantoor was aanvankelijk in Bergen gevestigd, later in Limmen, waar toen ook de productie plaatsvond, en ten slotte in Alkmaar. Hermans broer Albert ('Ap') Judell (1893-1954) werd daar bedrijfsleider, maar hijzelf koos voor het juristenvak - al bleef hij de onderne ming met raad en daad bijstaan. De belangstelling voor de rechtenstudie zal zeker beïnvloed zijn door een oom van moederskant, Henri Goudsmit, die een advocatenkantoor in Amsterdam bestierde. Ook een neef en een nicht zou den daaraan worden verbonden; zij gaven naderhand nog regelmatig familiaal advies. Herman bereidde zich intussen grondig voor op de beroepspraktijk, schreef een proef schrift waarop hij in 1916 promoveerde, en vestigde zich ten slotte in 1924 als zelfstandig advocaat in Bergen. In de eerste decennia van de vorige eeuw was de advoca tuur nog in opkomst. In de grotere plaatsen, waar een kan tongerecht of een arrondissementsrechtbank was gevestigd, bestonden verschillende advocatenkantoren, maar deze hadden nog een bescheiden omvang. In Alkmaar waren er een stuk of zes, zeven, waaronder dat van Offers en Lange- veld op de Oudegracht. De 'praktijk aan huis' van Herman Judell (aanvankelijk op Breelaan 46) is dus heel klein be gonnen en vormde voor hem zeker geen dagtaak. Uit de bewaard gebleven dossiers blijkt dat hij vooral lokale zaken behandelde, die soms uit niet meer bestonden dan een juridisch advies. Zo kwamen ze voorbij, van petroleumhan- delaar Wout Akerboom sr. tot en met het Zeehuis in Bergen aan Zee, maar de meeste zaken bleven klein in omvang en tijdsbeslag. Dat bood Judell de gelegenheid om zich ook verder maatschappelijke verdienstelijk te maken. Vanaf 1926 vervulde mr. Herman op nauwgezette wijze het secretari aat van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Een functie waartoe hij ongetwijfeld was overgehaald door zijn (toen nog aanstaande) overbuurman uit De Stulp, die sinds 1920 voorzitter was. Judell was in korte tijd zeer verknocht geraakt aan Bergen, iets waarvan ook in de corresponden tie met collega's nu en dan gewag wordt gemaakt. Toen in 1930 actie werd gevoerd voor het behoud van het Berger- bos liet hij niet na die wens overal uit de dragen. Een cliënte die de actie steunde, suggereerde hem om ook een gelde lijke bijdrage te vragen aan haar vermogende broer. Dat was C.J. Fokker, zuster van de vliegtuigbouwer Anthony, die op dat moment in Amerika vertoefde. 'Uw voorstel vind ik werkelyk fabuleus,' reageerde Judell, maar zou het niet beter zyn als U hem er om vroeg?' De VVV en haar doelstellingen De VVV Bergen werd opgericht op 7 november 1907 en verkreeg koninklijke goedkeuring op 1 augustus 1908. Tot de oprichters en eerste bestuurders behoorden de graficus J.G. Veldheer, notaris L. Top en architect J.C. Leijen. De doelstelling was volgens artikel 2 van de statuten tweeërlei: 'de bevordering van het vreemdelingenverkeer in de gemeente Bergen en het behoud van het eigenaardige schoon dier zelfder gemeente.' Die tweede doelstelling is tot en met de statutenwijziging van 1957 gehandhaafd en verdween pas bij de herziening van 1982. Ze was geheel in de geest van de tijd, en paste in het zorgvuldig opgebouwde imago van Bergen als vakantie-idylle in een rustige, gezonde en bosrijke omge ving. De in 1909 uitgegeven Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, die viermaal zou worden herdrukt, ademde eenzelfde geest, mede dankzij de illustraties van Jaap Veldheer zelf - later aangevuld met werk van zijn vriend Job Graadt van Roggen. Ook de sinds 1910 uitgegeven Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode onder redactie van C. Nannes Gorter

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 15