Judell en Zeiler - een Bergense verbintenis Deel 1: 1907-1940 De huizen stonden schuin tegenover elkaar aan de oostkant van de Hertenkamp. Het eerste was de prominent op een hoek gele gen villa De Stulp, genummerd Vijverlaan 7. Het tweede, wat bescheidener huis heette Lomi, met als adres Van Reenenpark 11. Het hoekpand De Stulp was gebouwd in 1917 1918 als winterverblijf voor hotelhouder C.F. Zeiler jr. en familie, zijn overbuur Lomi tien jaar later voor advocaat H. Judell en echt genote. De wegen van deze families bleken elkaar ook figuurlijk nogal eens te kruisen. Bergen Villa Lomi eti Destulp in van Reenenpark 12 FRITS DAVID ZEILER Beide huizen waren een ontwerp van de architect P. Elders, die ervoor zorgde dat ze qua schaal en stijl, voorzien van een rieten dak, pasten in de landschappelijke opzet van de wijk. Het villapark, onderdeel van de Tuinstad Bergen, was vanaf 1913 gerealiseerd door de Bouw- en Bouw grondmaatschappij Bergen Binnen. Deze BBMBB was, als tegenhanger van de familie-nv Bouw Exploitatie Maat schappij Bergen aan Zee (BEM), in het leven geroepen door grondeigenaar Jacob van Reenen. Zijn echtgenote Marie van Reenen-Völter werd als commissaris aangesteld, maar er was wel voor gezorgd dat de 'Binnen'-maatschap- pij wat meer op afstand werd bestuurd. Anders dan in het kustdorp, dat een puur particuliere onderneming was, vielen alle wegen, bermen, nutsvoorzieningen en wat dies De villa's De Stulp (links) en Lomi op een ansichtkaart uit de jaren 1920. Beide huizen zijn inmiddels gesloopt - De Stulp onder groot protest in 2006. Prentbriefkaart. Collectie auteur.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 14