Het was Ru Waalewijn die ons inspireerde tot dit artikel. Bronnen Een overzicht van werken van Jan Roggeveen en een voor lopige inventarisatie van bouwwerken zijn te vinden op de website van de HVB, subsite Historisch Onderzoek'. De foto's op de site en waar niet anders vermeld bij dit artikel zijn van Petra Kamp Schurer. 11 JAN ROGGEVEEN, EEN TOEGEWIJD BERGENAAR Pas in 1952 wordt deze zaak geregeld. Onder forse druk van Hemelrijk wordt er begin december van dat jaar een overeenkomst met de Van Reenens gesloten: met de aan koop van Kranenburgh, het Oude Hof en andere bosper celen, zoals het Maesdammerbos, wordt de zaak tot rust gebracht en wordt de verstandhouding met de familie Van Reenen genormaliseerd. Hemelrijk noemt dat het mooiste Sinterklaascadeau dat Bergen kan krijgen. De VVV Ook als voorzitter van de VVV - vanaf 1947 - maakt Rog geveen zich sterk voor het terugdringen van de plannen van de Van Reenens, dus dwars tegen het aanvankelijke gemeentelijk beleid in! Deze kwestie leidde binnen de VVV tot een groot conflict. De directeur van de exploitatie maatschappij van de familie Van Reenen, hun schoonzoon H.L. Baron Taets van Amerongen, was ook bestuurslid van de VVV. Zonder het VVV-bestuur daarvan in kennis te stellen richt Taets in 1949, mogelijk als verkiezingsstunt, samen met de VVD-fractie uit de gemeenteraad een Co mité tot behoud van het Bergens Natuurschoon op. Doel van het Comité is geld in te zamelen bij de bevolking voor aankoop van het Oude Hof. Het bestuur van de VVV, welis waar fel gekant tegen de plannen van de Van Reenens, ziet zich hierdoor in een politiek spel getrokken. Roggeveen treedt onmiddellijk af als voorzitter en belegt als laatste daad een bijzondere ledenvergadering. Na een tumultueu ze avond worden de meeste scherven gelijmd. Roggeveen wordt vrijwel unaniem herkozen tot voorzitter, Baron Taets van Amerongen ruimt het veld. Roggeveen blijft voorzitter tot januari 1953, wanneer opnieuw conflicten rijzen bij de VVV. Door zijn slechte ge zondheid is hij dan al vaak bij vergaderingen afwezig en is hij in die laatste jaren zijn invloed grotendeels kwijtgeraakt. Bello Een groot belangenconflict doet zich voor bij de kwestie Bello. Burgmeester Huygens maakt in het geheim vergaande afspraken met de Nederlandse Spoorwegen over de op heffing van de tramlijn. Huygens is een groot voorstander van een meer stedelijke ontwikkeling van het centrum van Bergen op de plaats van het station. De Bakema-flat op het Plein is daar het nog steeds zichtbare resultaat van. De overbodig geraakte trambaan kan mooi gebruikt worden als ontsluitingsweg van Bergen aan Zee, in plaats van de door Roggeveen beoogde rondweg langs de Nesdijk. Huygens zag die weg niet zitten, die immers vlak langs zijn huis aan de Sluislaan zou komen. 'Alleen over zijn lijk' zou hij dat tole reren. En dat was, zoals een raadslid opmerkte, een buiten gewoon slechte fundering voor een weg. Roggeveen was, naast bekende Bergenaren als Adriaan Roland Holst, Frits Zeiler en Jaap Hemelrijk, zeer actief in het Tramcomité dat zich verzet tegen opheffing van de tramlijn. Het tij was echter niet meer te keren. Hij heeft nog net, vrij kort voor zijn dood, de laatste rit van Bello op 31 augustus 1955 kunnen gadeslaan. En ja, die door hem bepleite rondweg kwam er nooit, maar de kwestie ontsluiting van Bergen aan Zee is nog steeds een politiek item. Tijdgenoot Ru Waalewijn, in die tijd werkzaam bij de ge meente Bergen, kon zich nog goed herinneren hoe hoog de spanningen tussen Huygens en Roggeveen opliepen. Voor zijn gevoel waren die voor een belangrijk deel de oorzaak van de slechte gezondheid van Roggeveen en diens ontslag in 1948. Natuurbeschermer Roggeveen stak zijn hart voor de natuur en zijn grote liefde voor zijn dierbare woonplaats Bergen niet onder stoelen of banken. Hij was zeer bevlogen en kon recht op zijn doel afgaan. Dat blijkt als PWN in 1950 ingrijpende plannen heeft met het gebied rond de Verbrande Pan: men wil er massaal dennen aanplanten, tot grote veront rusting van de Bergenaren. Het gebied zal onherkenbaar worden veranderd. Roggeveen maakt zich spreekbuis van die verontrusting over deze plannen en draagt mede zorg voor de oprichting van de stichting Heemwacht. Met een grote actie, waarbij zelfs de toenmalige minister van Landbouw Mansholt werd betrokken, wist de Heemwacht samen met Bergense kunstenaars, de VVV en tal van na tuurbeschermers vanuit het hele land het tij te keren. De Verbrande Pan bleef zoals hij was - tot op heden. Je zou Bergen ook in deze tijd een Roggeveen gunnen. - Architectuurestafette nr.10. Bergen - De heeren van Bergen. Tekst Maarten Min. Uitgave B.N.A., Amsterdam, 1992. - Bouwkunst in Bergen en Bergen aan Zee 1900-1940. Tekst E. van Leeu wen en W. Vroom. Bergen, Museum Kranenburgh [2003]. - Regionaal Archief Alkmaar: Bevolkingsregisters Schagen, Bergen, Alkmaar Gemeenteraadsverslagen - Archief VVV Bergen (deels nog in particuliere handen). - R. Stenvert, R. Rommes. Monumenten in Nederland - Noord-Holland. Rijksdienst Monumentenzorg. Zwolle, Waanders, 2006. - A. Visser. In memoriam J.H. Roggeveen. Noord-Holland (maandblad), 1956, jaargang 1: p. 52-53. - Wikipedia: https://nl.wikipedia.org/wiki/Expressionistische_architec- tuur (geraadpleegd aug. 2018). - Frits David Zeiler. Een logement met een geschiedenis. In: De Rustende Jager - In en uit het hart van Bergen. Bergense Kroniek, themanum mer 5, juni 2003.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 13