10 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2018 De gemeenteraad en het comité vieren de overdracht van het Bergerbosch op 30 augustus 1930. Fotograaf onbekend. Collectie Frits David Zeiler. Dorpsontwikkelaar met visie Zoals blijkt uit zijn levensloop, was Jan Roggeveen van 1920 tot zijn dood in 1955 actief en nauw betrokken bij zijn zeer geliefde Bergen. In die 35 jaar was zijn leidend prin cipe: ontwikkel wat ontwikkeld moet worden, behoud wat behouden moet worden. Daarmee heeft hij een stempel op Bergen gedrukt dat nog steeds zichtbaar is en waar Bergen zuinig op moet zijn. Nadat de familie Van Reenen zich in de eerste decennia van de twintigste eeuw vooral had gericht op de ontwik keling van Bergen aan Zee, was daarna Bergen-Binnen aan de beurt. Zij hadden grootse plannen om het dorpje ver der te laten groeien. Niet alleen uit idealisme; de verkoop van hun gronden was een belangrijke bron van inkomsten. Zij waren daarmee projectontwikkelaars avant la lettre. Een van hun eerste plannen betreft de ontwikkeling van het Bergerbos. Met twee doelen: een korte verbinding realiseren tussen de Egmonden en Schoorl en de verkave ling van het bos tot een villawijk aan weerszijden van de Sparrenlaan. De plannen daarvoor waren al ver gevorderd, de nieuwe weg stond al op het concept Provinciaal Wegen plan. Maar vanuit de bevolking wordt het Comité Behoud Bergerbosch opgericht, met als drijvende krachten de jour nalist Dirk Klomp en het gemeenteraadslid Jaap Hemelrijk. Voor de ondersteuning valt men terug op Jan Roggeveen, die fel gekant is tegen dit plan. Precair, want zijn baas, de burgemeester van Bergen, is de zoon van Jacob van Reenen. Die had als eigenaar van de grond groot belang bij het realiseren van de plannen. De opzet slaagt en door het bijeenbrengen van de toen kapitale som van f 10.000,- weet het comité de gemeenteraad ertoe te bewegen het Berger bosch aan te kopen. Op 30 augustus 1930 vindt de feeste lijke overdracht plaats. Onder de beuken bij Duinvermaak - waar de geplande weg zou uitkomen - wordt een feestelijke groepsfoto gemaakt van de gemeenteraad en alle betrok kenen. Uiteraard ontbreekt Roggeveen daar niet op. Het Tweede Gemeentelijke Uitbreidingsplan Vrijwel direct hierna start de ontwikkeling van het meest gezichtsbepalende plan voor Bergen, het Tweede Ge meentelijke Uitbreidingsplan. Roggeveen drukt daar duidelijk zijn stempel op. Belangrijk daarbij was dat Bergen 'ruig' moest blijven, geen villadorp zonder eigen karakter. Geen tegeltrottoirs en hekken van betonnen palen met metalen buizen. Nog steeds kent Bergen daarom in het centrum een minimum aan stoepen en hebben de lanen om de dorpskern heen grasbermen. Ook bleven dankzij Roggeveen de meidoornhagen 'die de huisjes laag omge ven', zoals al eerder zo trots bezongen in het Liedje van den Bergenaar. Het behoud van de mooie natuur van Bergen is voor Rog geveen leidend bij dit plan en de wens van de familie Van Reenen aan de westkant van het dorp veel villa's te bou wen wordt onmogelijk gemaakt. In 1937 is het plan klaar en wordt het door de gemeen teraad vastgesteld. Maar daarmee is het nog niet gere aliseerd. Er zullen nog jaren van strijd volgen tussen de gemeente en de familie Van Reenen. Het grootste twist punt is het verbod om verder langs de Hoflaan en de Eeu wigelaan villa's te bouwen. Dat raakt de familie direct in de portemonnee. Ook verbiedt het plan woningbouw aan de westkant van de Meerweg. Tot aan de Raad van State wordt het geschil uitgevoch ten, die in maart 1940 uitspraak doet: er moet ofwel een ander plan komen dat recht doet aan de belangen van de familie Van Reenen, ofwel moet de familie een vergoeding ontvangen van de door hen gederfde schade, door aan koop van de betreffende percelen door de gemeente. De oorlogsjaren verhinderen navolging van de opdracht om binnen zes maanden gevolg te geven aan deze uitspraak. De afhandeling hiervan na de oorlog komt het raadslid He melrijk op een forse aanvaring met de toenmalige burge meester Huygens te staan, die aanvankelijk geheel op de hand van de familie Van Reenen was. Die wilde de familie vergaand tegemoet komen. In 1949 hangt Hemelrijk dat tot dan toe geheime plan aan de grote klok en roept de gemeenteraad in spoedzitting bijeen. Huygens is woe dend, maar het plan wordt gekeerd.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 12