8 BERGENSE KRONIEK, NOVEMBER 2018 De Merelhof. de Volkshogeschool Bergen, is betrokken bij het behoud van het Bergerbos en bij het verzet tegen de PWN- plannen met De Verbrande Pan en tegen de opheffing van Bello. Roggeveen als (gemeente)architect Als architect heeft Roggeveen direct en indirect een belangrijk stempel gedrukt op de ontwikkelingen van Bergen. Als hij in 1920 in dienst treedt van de gemeente Bergen, staan daar ongeveer 1200 huizen met ca. 3900 inwoners. In de jaren tot 1940 worden er ongeveer 650 panden bijgebouwd en stijgt het aantal inwoners naar ca 6900. Roggeveen werkt tussen 1931 en 1937 het Tweede Gemeentelijk Uitbreidingsplan uit, dat een groei voorziet naar 10.000 inwoners en een uitbreiding van het bebouwd gebied van 130 naar 200 hectare in twintig jaar. Tegenwoordig zou het bijzonder zijn wanneer de directeur Gemeentewerken zich actief als architect profileert. Het zou al snel een ontoelaatbare koppeling van functies zijn. In de vooroorlogse jaren was dat in heel veel plaatsen juist gewoonte en werd dit buitengewoon vruchtbaar geacht. Zo werd ook van Roggeveen verwacht dat hij zich actief bemoeide met het ontwerpen van woningen en andere bouwwerken in Bergen. Veel markante gebouwen zijn door hem ontworpen en ook verbouwde hij veel bestaande panden. Een van de eerste huizen die hij in Bergen tekent en bouwt (1920), is zijn eigen woning aan de Ruïnelaan 30 op de hoek van de Wilhelminalaan (sinds 1946 de Burgemeester Lovinklaan). Een traditioneel huis in rode baksteen met een rood pan nendak, glas-in- loodramen en luiken aan de buitenzijden. In latere jaren is het dak verhoogd door de Bergense archi tect Maarten Min. Roggeveen ontwerpt in de expressionistische stijl. Deze architectuur komt in de periode 1910-1930 voort uit De Van Reenenschool. activiteiten van de Duitse, Nederlandse, Deense, Belgi sche, Tsjechische en Oostenrijkse avant-garde. Een van de kenmerken van deze stijl is 'het gebruikmaken van het cre atieve potentieel van ambachtelijk vakmanschap' (aldus wi- kipedia), iets wat bij uitstek van toepassing is op het werk van Roggeveen. In de jaren twintig tekent hij kleinschalige rijtjeswoningen aan de Kogendijk (Kogeltjesplein) en aan de Prinsesselaan. Uit 1931 stamt zijn belangrijkste werk: de Van Reenenschool - thans Rijksmonument - in kubistisch- expressionistische stijl. Het exterieur van de school is nog tamelijk origineel, maar van het oorspronkelijke interieur is helaas niets meer over, als gevolg van de vele aanpas singen aan de (school)eisen door de jaren heen. De problemen bij de keuze van een plek voor een openbare school in Bergen staan uitvoerig beschreven in een artikel van de hand van Jan Oostveen (voormalig hoofd van de school) in de Bergense Kroniek van april 2007. Kogeltjesplein. In 2017 gerenoveerd met herstel van stijlkenmerken van Roggeveen.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 10