INHOUD Van de redactie Van de redactie E.H. Mattie Honderd jaar Park Meerwijk Joop Bekius en Bert Buizer Het Vredeskerkje in Bergen aan Zee honderd jaar jong Yvon Bos Eyssen Honderd jaar Molenaar Rietdekkers Ben Ide Min Sebastiaen Craenhals, de Bergense baljuw Deel I: van officier tot dijkgraaf De redactie Bergenaren en de Tweede Wereldoorlog Even rechtzetten... 12 15 20 21 Henk Jellema Bergense inspiratiebronnen van Job Graadt van Roggen Bert van der Miesen en Ru Waalewijn Suikerzakjes met een geschiedenis Yvon Bos Eyssen Boeren aan de Groeneweg Interview met Cees Bloetjes Martha Bos en Nel Jongejans Mooie Plooien Elegante rijkdom in Het Sterkenhuis Colofon 22 25 28 31 32 Het Vredeskerkje, Plan Meerwijk en Molenaars Rietdekkers vieren dit jaar hun honderdjarig bestaan. Plan Meerwijk heeft architectuurgeschiedenis geschreven, hoewel veel mensen, waaronder de belangrijkste architect van plan Meerwijk, er anders over dachten; het Vredeskerkje zou best eens de eerste oecumenische gebedsruimte geweest kunnen zijn in de wereld; en Molenaars Rietdekkers houdt met verve een oud ambacht in ere. Ze hebben alle drie een geschiedenis met riet en danken alle drie hun ontstaan min of meer aan de Eerste Wereldoorlog. Daarnaast begint Ben Min in dit nummer een tweeluik over de naamgever van Kranenburgh, geeft Henk Jellema een impressie van het werk van de schilder Job Graadt van Rog gen, bespreekt Bert van der Miesen, nog geïnspireerd door Ru Waalewijn, de geschiedenis van zes beroemde panden aan de hand van suikerzakjes, en laat Yvon Bos Eyssen door middel van een interview met Cees Bloetjes zien hoe er vroeger werd geboerd. Ook worden in deze Kroniek de reacties besproken die wij op ons themanummer over de Tweede Wereldoorlog van u mochten ontvangen. Ten slotte krijgt u een voorbeschouwing van de nieuwe tentoonstelling Mooie Plooien in Het Sterkenhuis. De redactie heeft afscheid genomen van Steven de Wit als secretaris en is hem veel dank verschuldigd voor zijn jaren lange inzet. Een welkom geldt voor Annemarie Musch. Zij maakt sinds kort deel uit van de redactie en gaat onder meer secretariële werkzaamheden voor haar rekening nemen. Theo de Graaff, voorzitter redactie 1

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 3