30 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2018 Cees met zijn Mechelse herders (ca. 1992). Fotocollectie fam. Bloetjes. Boer zoekt vrouw Na de oorlog kon moeder Bloetjes door het oorlogsscha deherstelplan een nieuw huis laten bouwen. Samen met vrienden bouwden zij er nog een schuur bij. Later vond Cees nog wel eens stukken van de brandbommen en het was dan spannend om die in een vuurtje te gooien. Toen Cees 39 jaar was, vond zijn moeder dat het wel eens tijd werd voor een vrouw. Dus ook in die tijd was het al 'Boer zoekt vrouw'. Geen Yvon Jaspers, geen oproep op de televisie, maar je moest het doen met 'hoort, zegt het voort'. Via de veeverloskundige Jaap Tuin en een oom in Schermerhorn leerde hij de 29-jarige gezinsverzorgster Rie Ridder kennen. Ze trouwden en gingen de boerderij aan de Groeneweg runnen. Het stel kreeg drie jongens en een meisje. Op de boerderij Boer Cees had 36 koeien in zijn land staan, dat ten westen van het vliegveld doorliep tot aan de Ringvaart. Veel boeren vingen in de vaart clandestien paling. Daar had Cees eerst geen verstand van, maar na een tijdje had ook hij meerdere fuiken. Regelmatig fietste Cees 's morgens heel vroeg in het donker - zodat niemand het kon zien - naar zijn fuiken en stopte de palingvangst in een grote zak. Dat waren korte nachten want om vijf uur moest hij terug zijn om de koeien te melken. De gevangen paling gooide hij in een oud petrolievat, waar ze lagen te kronkelen voordat ze gerookt werden. De rietmaaier kreeg wel eens een fuik in zijn mes, tot beider ergernis. De poort werd altijd goed bewaakt door zijn Mechelse herdershonden, al konden de venters er gewoon door. Op een dag vergat een venter de poort te sluiten. Cees vertelt: "Ik hoorde de schapen vrolijk blaten en toen ik opkeek zag ik tot mijn schrik dat alle twintig schapen waren ontsnapt en op de Groeneweg liepen. Gelukkig bleven de 125 kippen rustig op het erf rondscharrelen." Het boerenbedrijf was hard werken en er kwam een dag dat het anders moest. De koeien werden via een hande laar op transport gezet naar Frankrijk. Na de invoering van het melkquotum nam Cees pinken in de kost en verhuurde stallen aan ruiters. Eerst een paar, maar via de vereniging Kennemer Ruiters steeds meer. Dat was een gezellige tijd, vond hij: elke dag kwamen er meisjes naar hun paard en dan kregen ze altijd een 'koppie soep en een toetje' van zijn vrouw. In 2004 verkochten zij de boerderij aan Kees Roozemond en verhuisden zelf naar de Saenehof in Bergen waar zij genoten van een welverdiende oude dag. Luchtfoto van de boerderij van Cees Bloetjes (1992). Fotocollectie fam. Bloetjes.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 32