Suikerzakjes met een geschiedenis Naar een idee van Ru Waalewijn (1925 -2017) BERT VAN DER MIESEN EN RU WAALEWIJN In de jaren 50 en 60 van de vorige eeuw was het verzamelen van suikerzakjes erg populair. En nog steeds worden er suikerzakjes ge vraagd en aangeboden. Er bestaat zelfs een Club van Suikerzakjesverzamelaars met een website en een database waarin ruim 87.000 suikerzakjes en wikkels zijn beschreven. Van de Bergense suikerzakjes en wikkels zijn er op dit moment 195 beschreven. In dit artikel wordt de geschiedenis van enkele etablissementen beschreven aan de hand van de suikerzakjes. van De Rustende Jager. In de loop van de 19de eeuw is het etablissement vaak verbouwd en onderging het vele veranderingen. De Rustende Jager heeft vele eigenaren gehad. Vanaf de jaren 20 exploiteerde de familie Diesfeldt het centrum tot de overname door de fa. Schrama in 1975. De Rustende Jager was het belangrijkste uitgaanscentrum in het dorp, met een prachtige tuin. Hier werd er gedanst, gegeten, gedronken en vergaderd. In 1930 hield de Eerste N.-H. Bioscooponderneming van Schoen en Bak haar eerste filmvoorstelling. Gymnastiekvereniging Be Quick gaf regel matig uitvoeringen en amateurtoneelverenigingen Sint Jan en de Maskerspelers speelden er. Maar ook het Amsterdams Toneel met Albert van Dalsum kwam naar Bergen trad op Nederland is een land van verzamelaars. Er zijn verzamel- beurzen, er is een verzamelkrant, er zijn verzamelwebsites en er is zelfs een verzameljaarbeurs. De meeste mensen hebben in hun leven wel eens wat verzameld: van siga renbandjes, lucifersmerken, tot speldjes en suikerzakjes. Familie en vrienden die op de hoogte waren van jouw verzamelwoede, brachten deze objecten vaak voor je mee. Ouders vonden het een nuttige tijdsbesteding en boven dien bracht het je nog wat kennis bij over verschillende landen of personen. De meeste suikerzakjes zijn klepzakjes en zijn 5,0 x 7,8 cm groot en in veel gevallen geproduceerd door de firma Van Oordt uit Rotterdam. Voor bedrijven, hotels en restaurants was het een eenvoudige en goedkope manier om reclame te maken en het gaf het verblijf in een hotel of restaurant nog iets extra's. De suikerzakjes zijn vaak heel simpel: een kader, een logo of afbeelding met de naam, het adres en telefoonnummer van het bedrijf. Aan de hand van deze ge gevens kunnen we ongeveer de ouderdom van de suikerzak jes bepalen. Het opvallende en bijzondere is dat veel van de afgebeelde bedrijven er niet meer zijn. Van de hier weergegeven zes suikerzakjes bestaat alleen Duinvermaak nog en strandpavil joen Meyer leeft voort in Hemingway's Beach Restaurant. De bijgevoegde foto's van vroeger en nu geven ons ook inzicht in de historische ontwikkeling van Bergen. De Rustende Jager Hotel, later café-restaurant, bar-dancing en bioscoop De Rustende Jager aan de Karel de Grotelaan 1, was het oudste en belangrijkste cultureel centrum van Bergen. In de 17de eeuw was er al sprake van bebouwing op de plaats in 'De Rus'. Op muziek van The Ramblers (live) kon gedanst worden en er waren lezingen en exposities. Het complex werd uiteindelijk in 2001 afgebroken. Alleen het café d'Alderliefste en de Taverne zijn nog de restanten van wat eens cultureel ontspanningsgebouw De Rustende Jager was (foto vroeger: collectie Regionaal Archief Alkmaar, vervaardi ger onbekend, datering 1930, foto nu: Bert van der Miesen, 2018). Het Oranje Hotel Het hotel-café-restaurant Oranje Hotel aan de Breelaan 7, met in de eerste decennia van de 20ste eeuw nog telefoon nummer 3, werd in 1909 geopend. Het Oranje Hotel was voor de Tweede Wereldoorlog het grootste en belangrijkste hotel in Bergen, direct tegenover het station. De eerste ei- 25 CAïf RESTAURANT t,D£ RUSTENDE JAGER" BODEGA A I. FX ANDER breelaan - BERGEN N.H. TELEFOON' (02208) 32 44 BIOSCOOP - SCHOUWBURG

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 27