Met dank aan de kunsthandelaar Jan Lanter voor zijn monde linge informatie 24 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2018 een rijke Bergense handelaar in thee, kocht daarom de woning en liet deze door architect Maurits Plate grondig renoveren. In 1913 schonk hij het pand aan de gemeente dat vanaf 1915 met de toepasselijke naam Het Sterken- huis het Bergens Museum onderdak biedt. Behalve van Bergense onderwerpen maakte Graadt van Roggen etsen, houtsneden en litho's van landschappen en gebouwen elders in Nederland en tijdens zijn langdu rige studiereizen met zijn vrouw in de jaren '30 naar Zuid Europa legde hij vele zonovergoten landschappen van o.a. Ibiza en de Franse Rivièra vast in schitterende tinten. Er zijn ongeveer 280 grafiekbladen van hem bekend, waarvan de kunstenaar er vele op zijn handpers afdrukte. Dit werk bevindt zich in het Drents Museum te Assen. Grootmeester onder de duinschilders Naast deze kleurrijke, buitenlandse werken boeien ons telkens weer de schilderijen die Graadt van Roggen tus sen 1908 en 1953 in de uitgestrekte duinen van Bergen en Schoorl maakte. Telkens treft ons de uitbundige, zonnige stemming in deze naturalistisch geschilderde duinlandschappen; het lijkt er voortdurend volop zomer. We kunnen deze Bergense kunstenaar zonder enige twijfel de grootmeester onder de duinschilders noemen. Vergelijken we zijn 'Duinlandschap' uit 1914 met het eerdere werk, dan toont dit hoe hij naar dit meesterschap toegroeide. Vrijheidsverlangen Toen de Tweede Wereldoorlog buitenlandse reizen on mogelijk maakte en de Bergens-Schoorlse natuurgebie den verboden terrein werden, raakte de schilder volledig aan huis gebonden. Zijn vurige vrijheidsverlangen spreekt uit het indringende zelfportret uit 1942 met het atelier in zijn besneeuwde tuin en de beboste duinenrij als leven dige achtergrond. Afgesloten van het geliefde Bergen In 1943 werd villa Berkenhoeve, evenals verscheidene andere panden, door de Duitse bezetter gevorderd voor militaire bewoning. Het echtpaar Graadt van Rog gen moest Bergen na 43 jaar verlaten en kreeg gastvrij onderdak bij de familie Van Foreest in Huize Nijenburg te Heiloo. Daarna betrokken zij in 1944 enkele kamers in Huize Westerlicht te Alkmaar; hierbij was gelukkig een schildersatelier. Afgesloten zijn van zijn geliefde Bergen betekende vooral het gemis om vrij buiten te kunnen schilderen. Hoewel deze vertrouwde werkplek onbereikbaar was, heeft Graadt van Roggen naar eerdere schetsen nog een aantal duinlandschappen gemaakt. Ook na de Bevrijding (1945) bleef het echtpaar in Westerlicht wonen. De schilder was in 1947 een der eerste werkende leden van het toen opgerichte Kunstenaars Centrum Bergen, dat in 1952 ter ere van zijn 85ste verjaardag een tentoonstelling organi seerde. 'Zelfportret in de winter', olieverfschilderij, 1942. Collectie Drents Museum, Assen. Waardevolle culturele erfenis Graadt van Roggen heeft regelmatig in Bergen, Alkmaar en elders in Nederland, maar ook daarbuiten, geëxpo seerd. In 1959 is de schilder in Westerlicht overleden. Zijn kunstwerken vormen een waardevolle culturele erfenis en zorgen ervoor dat de herinnering aan hem levend blijft. Zijn echtgenote Agaath, die hem altijd terzijde heeft ge staan, overleed in 1961. In 2007 en 2008 waren er drukbezochte overzichtsexposities in Assen, Bergen (Museum Kranenburgh en Het Sterkenhuis) en Domburg. Bij die gelegenheid verscheen over de schilder het royaal geïllustreerde boek 'Volop zomer'. Bronnen - D.A. Klomp. In en om de Bergensche School. Naarden, Strengholt, 1943; herdruk (facsimile, Pirola), 1995. - J. Louter, A. van Dis, E. van der Maarel. Volop zomer: schilderijen van Job Graadt van Roggen. Alkmaar, De Doelenpers BV, 2007. - Jan Nobbe, Tom Borst (redactie). Heerlijk Bergen!? Bergen, Berger Scholengemeenschap, 1995. - Frits David Zeiler. Canon van Bergen. Bergen, Historische Vereni ging Bergen NH, 2013.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 26