23 'Achter de kerk te Bergen' met Het Sterkenhuis vóór de renovatie. Ets, 1907 (collectie Drents Museum, Assen). van Zanegeest. Tjipke Visser vestigde zich enkele lanen verder, op de hoek van de Breelaan en de Zuidlaan. In 1912 liet Graadt van Roggen achterin zijn tuin aan de Notweg een atelier bouwen. Nadat Jaap Veldheer het dorp in 1914 had verlaten, werd diens villa Oudtburgh bewoond door Arnold Heystee, de initiatiefnemer van Park Meerwijk (1918). Job Graadt van Roggen en zijn echtgenote, die twee kinderen kregen, hebben van 1900 tot januari 1943 villa Berkenhoeve bewoond. Bergen en verder Het oude dorpshart vormde eveneens een inspiratiebron voor Graadt van Roggen. In 1907 maakte hij een prach tige ets van het huis met trapgevel op de hoek van de Oude Prinsweg en het Smallepad. We zien het takkenspel van de dubbele iepenboom Adam en Eva en iets verder de dakruiter van de Ruïnekerk. Het langgerekte, verval len pand, dat in 1903 nog in vieren werd bewoond, zou wegens bouwvalligheid worden gesloopt. Jacob Sterken, Deze hoge toppen gaan glooiend over in diepe valleien. Een daarvan gaat hier links schuil achter de struiken en een zandhelling: het Russengat. Deze naam herinnert aan de bloedige gevechten tussen de Russische troepen, die zich na de verloren Slag van Bergen in de duinen terug trokken, en hun Franse achtervolgers. De eerste kunstenaars strijken neer Terug nu naar het vredige landschap onder de blauwgrij ze hemel en naar de maker van dit werk, de te Amster dam geboren graficus-schilder Job Graadt van Roggen. Zijn vader, afkomstig uit een belangrijke Nijmeegse koopmansfamilie, was koopvaardijkapitein. Jobs moeder was de dochter van een huisarts. Graadt van Roggen behoort met de schilder-tekenaar Jaap Veldheer en de Friese beeldhouwer Tjipke Visser tot de eerste kunstenaars die rond de eeuwwisseling in het rustige Bergen met toen ongeveer 1500 inwoners neer streken. Na deze artistieke 'pioniers' volgden nog vele kunstenaars van diverse pluimage. Mede door de talrijke andere nieuwe inwoners zou de dorpsbevolking explosief groeien. Riante villa's Veldheer en Graadt van Roggen waren vrienden uit Haarlem. Op de Noordergeest, toen nog buiten de dorpskom, kochten ze in 1899 gezamenlijk een groot stuk grond. Hierop lieten ze beiden in 1900 een riante wo ning bouwen. Veldheer betrok de villa Oudtburgh, terwijl Graadt van Roggen en zijn uit Schoorl afkomstige echt genote Agatha van de Pol de bewoners van villa Berken hoeve werden. In 1901 verscheen dicht bij deze villa's het Russisch Monument. De gemeenteraad besloot daarom in 1904 de naam Russenweg te geven aan de hier bestaande zandweg, oorspronkelijk een gedeelte van de Doodweg 'Duinlandschap', olieverfschilderij, circa 1919. Collectie Museum Kranenburgh, Bergen. 'Zonnig duinlandschap', olieverfschilderij, 1919. Collectie Mieke Smit, Amsterdam.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 25