Sebastiaen Craenhals, Bergense baljuw Deel I: van officier tot dijkgraaf -ï-I Sebastiaen Craenhals is baljuw van Bergen en wordt in 1577 door rondtrekkende troepen vermoord in de achtertuin van zijn woonstede Cranenbergh te Bergen. Wie is deze man en wat is de aanleiding voor de moord? Dit wordt beschreven in een tweeluik. Dit eerste deel 'van officier tot bestuurder' geeft een beeld van de afkomst, de loopbaan en de handelwijze van Sebastiaen Craenhals. 15 BEN IDE MIN Craenhals en Brederode In de bekende stukken wordt Sebastiaen Craenhals voor het eerst in relatie tot Bergen vermeld in 1557. Hij wordt dan als schout van Bergen genoemd in een akte over een marktdis- puut in Alkmaar. Daarvóór heeft hij 22 jaar gevochten in het leger van keizer Karel V, onder andere als kapitein. Na zijn militaire loopbaan vestigt hij zich in Haarlem en blijkt al snel een bestuurlijke functie voor de heer van Bergen, Hendrik van Brederode, uit te oefenen. Waarschijnlijk hebben Sebastiaen Craenhals (ca. 1525-1577) en Hendrik van Brederode (1531-1568) elkaar leren kennen in Brussel, waar de beide families gevestigd zijn. De vader van Hendrik, Reinout III van Brederode, heeft dan een voor aanstaande bestuursfunctie als lid van de Raad van State en van het Gulden Vlies, en als raads- en kamerheer van Karel V. Hij resideert in Brussel. Zijn zoon Hendrik is gebo ren in het gewest Brussel en wordt op jonge leeftijd officier in het leger van Karel V. Zoals hieronder te lezen is, is de familie Craenhals een voorname familie in Brussel. Daarnaast heeft Sebastiaen Friese adellijke voorouders en hebben de Brederodes een warme band met de Friese adel. De handtekening van Sebastiaen Craenhals. Links: het wapen van Sebatiaen Craenhals van Hottinga, samengesteld door de auteur op basis van heraldische beschrijving; links de Friese adelaar, rechtsonder de drie schelpen van Hottinga, rechtsboven de halvemaan en twee sterren van Van Kee en in het midden het wapen van Craenhals. Rechts: het zegel van Sebastiaen Craenhals toont het wapen, vastgehouden door een kraanvogel met links de Friese adelaar en rechts het wapen van Craenhals. Dit zegel hangt onder de overeenkomst van Hoogheemraad Uitwaterende Sluizen met Edam van 12 december 1567. Collectie Waterlands Archief. Afkomst en aanzien Sebastiaens volledige naam luidt Jonkheer Sebastiaen Remertsz. Craenhals van Hottinga. Na zijn overlijden wordt zijn adellijke titel Jonkheer Van Hottinga doorgegeven aan zijn zoon Rieuwert, terwijl zijn andere kinderen alleen de achternaam Craenhals dragen. Vermoedelijk zijn deze twee namen door een huwelijk van de voorouders van Sebastiaen bij elkaar gekomen. Dat is ook te zien aan het familiewapen: het adellijke wapen van Hottinga is in het midden aangevuld met het wapen van Craenhals: een rood hartschild met een zilveren dwarsbalk en drie zilveren wolvenkoppen. De familie Van Hottinga is een oudadellijk Fries geslacht en bewoonde in de 14de en 15de eeuw de Hottinga-state (burcht) in Wommels - ten noorden van Bolsward - en de Hottinga-stins (steenhuis) in Nijland - tussen Bolsward en Sneek. Leden van de familie Hottinga studeren voor priester in Keulen en rechten in Leuven en krijgen hoge aanstellin gen, onder andere in Franeker. De familie behoort tot de Schieringers, die trouw zijn aan de Saksische machthebbers. Ze krijgen het aan de stok met de Vetkopers uit het naast gelegen Oosterend en Bolsward die gesteund worden door 1 CRAENHALS VAN HOTTISVCA T

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 17