-w**1 v De foto's bij dit artikel zijn afkomstig van de firma Molenaar en van de auteur. 14 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2018 Rietsnijden bij Koedijk. het open systeem wordt het riet ondersteund door een dakconstructie bestaande uit spanten met daarop rietlat- ten, maar als het riet in brand vliegt, volgt het hele dak. De verzekeringspremie is daarom hoog. Bij nieuwbouw wordt gebruik gemaakt van een gesloten systeem, het zogenaamde schroefdak. Het riet wordt dan op brand werende platen bevestigd. De platen zijn dun zodat ze gebogen kunnen worden. Deze methode wordt bij de verzekering als pannendak gekwalificeerd. Feest Als deze Kroniek verschijnt, is het eeuwfeest al geweest, op 16 maart 2018. De huidige eigenaren, de broers Jan en Piet, namen het bedrijf in 1972 over van hun vader Nico Molenaar. Natuurlijk zijn deze nuchtere mannen trots dat de firma Molenaar een begrip is geworden. Ik heb nog een aantal vragen aan hen. Zo ben ik nieuws gierig hoe de vader zijn zoon telkens zo enthousiast krijgt dat hij ook het dak op gaat. "Het zit in de genen", zegt Jan. "Ik ging niet graag naar school en toen ik vijftien jaar was ben ik met vader meegegaan. Eigenlijk is het met mijn zoons net zo gegaan, zij hadden er al snel aardigheid in." Hebben de broers ook molens van nieuw riet voorzien? Inderdaad, de Philistijnse molen is door de firma in 1979 van nieuw riet voorzien, vertellen de broers. Het rietdek- ken van een molen is zeer arbeidsintensief omdat er veel met steigers moet worden gewerkt en omdat het riet extra dicht op elkaar wordt gelegd. Het riet op de kap gaat veertig jaar mee en dat op de romp tachtig jaar. Wat was hun moeilijkste klus? Jan hoeft niet na te den ken: "Het tuinhuisje van villa De Ark in Park Meerwijk. Het is heel klein om te bewerken en bij de entree moet je 'achterover' rietdekken! Het oude riet wordt verwijderd. De zesde generatie, Jur en Maurice Molenaar op het dak van Karei de Grotelaan 6. Hier zijn de rietdekstoelen duidelijk te zien.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 16