13 Spiegels Bij het rietdekken van een stolpboerderij komt extra vak manschap kijken als er een 'spiegelkant' in een bepaalde vorm wordt aangebracht. Het pannendak in de stolp gaf status en daaromheen werd en wordt het riet gedekt in een bepaald model. Zo kennen we een trap- of een klokspiegel en het Noord-Hollands model is weer anders dan het West-Friese model. Oogsten Een rieten dak wordt gedekt met eenjarig riet. Het riet van de firma Molenaar groeit op een eigen stuk rietland in de rietpolder Kleimeer, achter Koedijk bij het Geest- merambacht. Om het riet te laten groeien, wordt de polder vanaf april onder water gezet totdat de pluim in het riet staat in september. Als die pluim is uitgegroeid, wordt gestopt met watergeven. In de herfst waait het blad eraf en in de maanden januari-februari worden de rietlanden gemaaid. Dat gaat nu met een speciale machine, maar vroeger uiteraard met sikkel en zeis. De bossen riet worden tot juni buiten in de wind op stapels gelegd. Daarna worden ze tot handzame bosjes gebon den en binnen opgeslagen om te drogen. Een rieten dak Riet is lichter dan dakpannen en vormt een minder zware Op het dak van het huis van Jan Ponstijn aan het Wiertdijkje (1927); belasting voor de dakconstructie. In de winter houdt het in het midden opa Jan. de warmte goed vast en in de zomer houdt het warmte juist buiten. Om geen water door te laten, moet een rieten dak voldoende afschot (helling, 'steilheid') hebben (minimaal 30 graden) en de rietbedekking dient 28 tot 30 cm dik te zijn. Soms wordt er een strook gegalvaniseerd gaas over de nok gespannen om te voorkomen dat vogels het riet daar lostrekken. Na verloop van tijd verweert het bovenste riet en soms groeien er algen op. Dat vraagt dan om reparatiewerk. Na zo'n dertig jaar moet een versleten natuurrieten dakbe dekking vervangen worden. Het oude rieten dak wordt dan gesloopt en naar een composteerbedrijf gebracht, waar het wordt gecompos- teerd tot tuinaarde. Jan met zijn zoons op het dak van Karei de Grotelaan 6 (trapspiegel). Open en gesloten systeem Er zijn twee systemen om het dak te bedekken. Bij

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 15