Honderd jaar Molenaar Rietdekkers Het dak op... Riet wordt al eeuwenlang als dakbedekking gebruikt, vooral bij steile daken. Vroeger was het - naast stro en heideplaggen - heel goedkoop als dakbedekking; tegenwoordig wordt het vooral toegepast bij 'huizen in het hogere marktsegment'. In Bergen staan nogal wat gebouwen met rieten daken; denk aan de stolpboerderijen, de molens en na tuurlijk de villa's, bijvoorbeeld in Park Meer wijk. Het Bergense rietdekkersbedrijf Mole naar bestaat dit jaar honderd jaar. We duiken in de geschiedenis van dit bedrijf en nemen een kijkje bij de rietdekkers. 12 YVON BOS EYSSEN Het is aan het einde van de Eerste Wereldoorlog, 1918, als Jan Molenaar (1890-1975), afkomstig van Uitgeest, afzwaait als soldaat. Hij gaat op zoek naar werk als rietdekker. Dat beroep heeft hij van zijn vader Nicolaas Molenaar geleerd. Het kwam hem ter ore dat Jan Mors, rietdekker in Bergen, een deel van zijn wijk wilde verkopen. Rietdekkers hadden in die tijd namelijk een 'eigen wijk', net als bijvoorbeeld de melkboer, de groen teboer en de schoorsteenveger. Mede door de recente bouw van Park Meerwijk, zo redeneerde die eerste Jan Opa Jan Molenaar aan het werk in 1920. Molenaar, zou er in de toekomst vast meer werk komen. Bovendien was daar in de omgeving ook veel riet te vinden. Op 16 maart 1918 wordt bij notaris L. Top de overeenkomst getekend en start Jan Molenaar zijn riet dekkersbedrijf in Bergen. Welke rietdekker de gecompliceerde daken in het Park Meerwijk bij de bouw in 1917 van riet heeft voorzien, is niet bekend. Maar onlangs, honderd jaar later, heeft de firma Molenaar de dubbele villa Meezennest en Meer- Ihuis (Meerwijklaan 5 en 7) van een mooi nieuw rieten dak voorzien. In ons mooie dorp 'zo verscholen in het groen' kwamen steeds meer mensen wonen en de belangstelling voor een huis met een natuurlijk rieten dak groeide gestaag. Jan Molenaar leerde het vak aan zijn zoon en de vakken nis wordt tot op de dag van vandaag doorgegeven van vader op zoon(s). Nu wordt het bedrijf geleid door de vijfde generatie met de broers Jan en Piet Molenaar. En ook de zesde generatie - Jur en Maurice, zoons van Jan Molenaar - staat al op de daken. Een deel van de werk nemers van het bedrijf komt van een rietdekkersbedrijf in Litouwen, een land waar ook veel wordt gerietdekt. Een historisch beroep Het is al gezegd: vroeger was een rieten dak goed koop. Rietdekkers deden meer in het proces van riet tot dakbedekking: ze waren ook rietsnijder, rietbinder en/ of riethandelaar. Omdat er niet het hele jaar door riet gesneden kon worden, waren ze daarnaast in de winter ook wel klompenmaker of hadden ze een ander beroep. Zo was de overgrootvader (tweede generatie) van Jan en Piet Molenaar ook kolenboer. Tegenwoordig is het dekken van rieten daken een gespecialiseerd zelfstandig beroep en doet de riet- en strodekker niets anders. Dat dit beroep van vader op zoon werd en wordt doorgegeven, is te begrijpen; de techniek kan namelijk alleen in de praktijk geleerd worden. Een leerling start als opperman (hulpje) en leert al doende - eerst het repareren en ten slotte het rietdekken. Voor houvast bij het werken op een rieten dak maakt de rietdekker gebruik van rietdekstoelen. De rietdek- stoel is een tree met pinnen, waardoor deze vast op het riet ligt.

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 14