Speciale dank gaat uit naar José Siebers-Faber te Bergen aan Zee; zij was gedurende 25 jaar gastvrouw van het Vredeskerkje. 11 HET VREDESKERKJE IN BERGEN AAN ZEE HONDERD JAAR JONG houden. Dat ging niet zomaar: van tevoren moest het gehele programma worden voorgelegd en worden gekeurd. Boven dien was het optreden aan strikte voorwaarden gebonden: '...onder de uitdrukkelijke voorwaarden 1 dat het koor niet betreden mag worden, 2e dat het orgel niet verzet mag worden, 3e dat een vergoeding betaald moet worden voor gebruik van electrisch licht en schoonmaak ten bedrage van 5 gulden'. De administrateur van de BEM, Dirk Haasbroek, verzorgde de correspondentie. Meestal werden er alleen in de zomer concerten gegeven. Ze voorzagen wel in een behoefte. Bij het kerkconcert van de violist Albert Sluyter in augustus 1926, met werken van o.a. Locatelli, Schubert en Bach, staat op een bewaard gebleven programma gemeld dat de ene keer tachtig en de andere keer honderd perso nen aanwezig waren. In datzelfde jaar trekt de vermaarde zangeres Jo Vincent eveneens tachtig personen. Als ze in 1927 weer optreedt, komen er 71 personen, die allen 1,- betalen als entree. Ook na de oorlog wordt het kerkje met een zekere regel maat gebruikt voor concerten, maar hierover is weinig te vinden. In januari 1954 geeft de Duitse violist Hubertus Distler een concert in het kerkje. Hij is een paar dagen in Bergen voor een optreden voor het Kunstenaars Centrum Bergen, en een aantal inwoners van Bergen aan Zee weten hem ook daar te laten optreden. In 1963 organiseert de Commissie Zomerfeesten Bergen aan Zee (een commissie van de plaatselijke VVV) een con cert door de sopraan Margreet Kater-Keuken met vooral liederen van Schubert en Brahms. Vanaf 2006, toen het eeuwfeest van Bergen aan Zee werd gevierd, verzorgde de stichting Muze aan Zee tot 2012 met een enthousiaste groep vrijwilligers elke zomer goed bezochte concerten. Voor velen vormde deze concerten een nieuwe kennisma king met het Vredeskerkje. Tegenwoordig staat het Vredeskerkje bekend als een intiem podium waar tal van culturele manifestaties plaats vinden. Veel concerten - van klassieke muziek tot jazz en optredens van singer-songwriters - en ook regelmatig een toneelvoorstelling. Drijvende kracht hierachter is de Stichting Kunstgetij die garant staat voor een interessant programma gedurende het gehele jaar. Al met al kan worden vastgesteld dat het Vredeskerkje een eeuw na zijn stichting springlevend is en zich laat zien als cultureel en oecumenisch middelpunt van Bergen aan Zee. Exploitatie Net als in de tijd van de stichting van het Vredeskerkje is ook nu de exploitatie een punt van zorg. De Stich ting Vrienden van het Vredeskerkje doneert jaarlijks een financiële bijdrage en regelmatig bijdragen in natura. Ook verschillende particulieren leverden bijdragen in natura of maakten het anderszins mogelijk om kleinere of grotere projecten te realiseren, zoals de restauratie van de wa terpomp, de vernieuwing en herplaatsing van de eerste steen, de vernieuwing van de klepel van het luidklokje, de restauratie en reconstructie van de oostelijke toegang (hek, pad en trap), de plaatsing van een hardhouten rust bank voor de oostgevel, de vernieuwing van het houten toegangshek aan de westzijde alsmede de aanschaf van het stalen beeld en van diverse roerende zaken. Ook het jaarlijkse onderhoud van het terrein wordt door enthou siaste vrijwilligers verricht. Het lijkt of de tijden niet zijn veranderd. Het Vredeskerkje omstreeks 1950. Collectie Bert Buizer. Bronnen: - Bert Buizer en Frits David Zeiler. Een verjaardag aan zee, Bergen aan Zee 1906 - 2006. Schoorl, Pirola, 2006. - Bert Buizer, Ferdinand van Melle en Frits David Zeiler. Een kerkje voor allen. Het Vredeskerkje in Bergen aan Zee. Bergen aan Zee, Marie Amalie Dorothea Stichting, 2008. - Regionaal Archief Alkmaar: - Familiearchief Van Reenen - Archief Marie Amalie Dorothea stichting met daarin het Preken boek en dossiers met betrekking tot het Vredeskerkje te Bergen aan Zee

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 13