Om rekening te houden met het reizend publiek sloot de dienst exact aan op de aankomsttijd van Bello: 'die te 11.07 uur arriveert' en was het 'zeer gewenscht dat zij weer met de tram van 12.24 kunnen vertrekken. Zoudt u hiermede reke ning willen houden met uw preek?' 10 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2018 eigen kerkje met een eigen wijze van geloofsbeleving zag zij als haar opdracht. Zij liet zich inspireren door de liturgie van dominee Eugène Bersier. Deze spirituele en maat schappelijk bevlogen predikant had rond 1870 in zijn Église de l'Étoile in Parijs een geheel eigen liturgie ontwikkeld. Hierin was de aanbidding van God veel belangrijker dan het herhalen van geloofswaarheden en traktaten, zoals in die tijd gewoonte was. Geen eindeloze preek, maar gezon gen antwoorden, responsies, van de gemeente. In Bersiers kerk werd de preekstoel alleen voor de preek gebruikt, de rest van de dienst werd gehouden vanaf het liturgisch cen trum vóór in de kerk, van achter de avondmaalstafel. Nu in veel kerken gemeengoed, toen een novum. Marie van Reenen schreef, vertaalde en bewerkte de litur gie voor haar kerkje geheel zelf. Het handschrift daarvan is nog steeds aanwezig en geeft minutieus aan hoe de dienst werd gehouden en hoe de gemeente telkens antwoordde. Net als bij haar Franse voorbeeld was de preek een be langrijk, maar niet allesbepalend onderdeel van de dienst. Regelmatige voorganger in de diensten was de dominee van Bergen, dominee Van den Kieboom. Daarnaast wer den voor de zomerdiensten andere voorgangers aange zocht, niet alleen van hervormde, maar ook van doops gezinde of lutherse huize - iets wat in die tijd bepaald ongewoon was. Allen kregen ze de liturgie toegezonden, met de oekaze haar na gebruik weer terug te geven. Daar naast werd hen opgedragen de gehele dienst binnen het uur te laten plaatsvinden: 'de dienst duurt precies 1 uur. Eerst de Liturgische dienst die 25 minuten in beslag neemt. U houdt dus 35 minuten over voor de preek en slotgebed'. Naast de gewone zondagse diensten vonden er ook doop- diensten en huwelijksinzegeningen in het Vredeskerkje plaats. Deze werden verzorgd door de hervormde ge meente van Bergen. Het eerste huwelijk dat werd gesloten was dat van Dirk Haasbroek, administrateur van de familie vennootschap van Van Reenen, met Cornelia de Pee. Tegenwoordig worden elk jaar een kleine dertig huwelijken voltrokken in het Vredeskerkje, waarbij zowel het burgerlijk huwelijk als de kerkelijke inzegening kan plaatsvinden. De teller staat inmiddels op ruim 500 huwelijken. Maatschappelijke functie Niet alleen voor de liturgie van het Kerkje leunde Marie van Reenen sterk op het gedachtegoed van de Parijse do minee Eugène Bersier. Net als hij vond zij het van wezenlijk belang dat de kerk ook een maatschappelijke functie had, gericht op het ontwikkelen van de mensen om haar heen. En net als Bersier stichtte Marie van Reenen (in Alkmaar) een huishoudschool voor meisjes. Ook de zedelijke verheffing en algemene ontwikkeling van De preekstoel, in 1918 gefotografeerd door Bernard Eilers. Aan de linkerzijde is het niet-gebeeldhouwde paneel zichtbaar. Collectie Marie Amalie Dorothea Stichting. de inwoners en bezoekers van Bergen aan Zee was voor haar een belangrijke doelstelling. Daarom stond voor haar van het begin af aan vast dat het kerkje een bibliotheek ('boekerij') moest bezitten. Deze zou niet alleen stichte lijke lectuur moeten omvatten, maar ook naslagwerken en romans ter ontspanning. Op haar wensenlijstje voor de opening van het kerkje noteerde zij dan ook boeken. En die kwamen er, zoals het meeste van wat mevrouw Van Reenen wilde er kwam. Deze werden allemaal keurig gekaft door de vrouwen van Bergen aan Zee. Ze stonden in een kast in de consistoriekamer, vergezeld van een schrift waarin de lener kon aantekenen wat hij of zij uit de 'boekerij' had meege nomen. Lastig was wel dat je alleen kon lenen als het kerkje toevallig open was, en dat was niet zo erg vaak in die tijd. Het is er allemaal nog, al wordt er al jaren geen boek meer geleend. Maar het schriftje laat vele bekende namen zien van toenmalige Bergen aan Zeeërs. Weinig lezingen, wel concerten Daarnaast wilde de familie Van Reenen het kerkje openstel len voor lezingen en concerten, zoals de stichtingsakte al aangaf. Van het houden van lezingen is niet veel gekomen. Voor de oorlog hield de Blavatsky-loge van de Alkmaarse Theosofische Vereniging een aantal zondagmiddagbijeen komsten, maar meer lezingen zijn er niet terug te vinden. In het familiearchief Van Reenen is wel veel correspondentie te vinden over concerten die in het Vredeskerkje werden ge-

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 12