9 HET VREDESKERKJE IN BERGEN AAN ZEE HONDERD JAAR JONG Genodigden trekken in een lange stoet naar de inwijding van het kerkje op zondag 28 juli 1918. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Ook in de eerste maanden van 1940 ging het intensieve gebruik van het Vredeskerkje nog door, maar op 19 mei kwam daar een abrupt einde aan. Immers, vanaf 10 mei was de Duitse bezetting van kracht en op 17 mei was een vijftigtal Duitse soldaten per fiets in Bergen aan Zee gearri veerd. Wel waren er in dat jaar diensten op Eerste Kerst dag en op Oudejaarsdag. In 1941, toen er van een nor maal badseizoen nauwelijks sprake was en het aantal vaste inwoners beperkt was, werden er toch nog zes diensten gehouden. Dominee Van den Kieboom sloot dat jaar op 31 december af door te preken over het wel heel symbo lische thema 'Onze dagen op aarde zijn als een schaduw', ontleend aan het Bijbelboek 1 Koningen 29:5. Na deze dienst worden er gedurende de oorlogsjaren 1942, 1943 en 1944 geen diensten meer gehouden. Na de bevrijding keren Taets van Amerongen en de zijnen op 13 juni 1945 terug naar Bergen aan Zee: 'Bergen aan Zee is voor een groot gedeelte door den vijand afgebroken en op alle wijze vernield. Het kerkje is ongedeerd gebleven, evenals de kleine kern van het dorp. De vaste bewoners keeren terug en brengen hun onttakelde, gehavende huizen in orde. De bewoners verzoeken met Kerstmis en Oudejaar om een dienst. Dominee Bierman leidt deze. Dominee Van den Kieboom is overleden en was in de bezetting en evacuatietijd een grote steun voor de gemeente.' In 1946 werden er vijf diensten gehouden en pas in 1947 werd de vooroorlogse traditie met wekelijkse diensten in juli en augustus hersteld. Bijzonder is dat het luidklokje, dat op 29 maart 1943 in op dracht van de bezetter werd weggenomen, op zaterdag 10 november 1945 door de gemeente Huizen werd terugge bracht. Hieruit moet worden geconcludeerd dat het klokje niet werd omgesmolten. Over de teruggave voerde Jacob van Reenen zelf de correspondentie met de gemeente Huizen en het kerkbestuur aldaar: 'Ik wil mijn klok terug'. Met deze actie werd de naoorlogse periode ingeluid. Een van de glas-in-loodramen met het familiewapen van Van Reenen met als toegevoegd hartschild het toenmalige gemeentewapen van Bergen. Het ontwerp van de ramen was van G.F. la Croix, de uitvoering was in handen van glazenier Willem Bogtman. Foto Bert Buizer Peter Franz. De liturgie van het Vredeskerkje Van meet af aan stond het voor Marie van Reenen vast dat het Vredeskerkje geen 'bijzonder kerkgenootschap zou toebehoren'. Dat paste heel goed bij het gedachte goed in de tijd direct na de Eerste Wereldoorlog, dat zich kenmerkte door een zekere mate van ontzuiling en ontker kelijking. Mensen zochten naar nieuwe kaders en nieuwe vormen. Voor de diepgelovige Marie van Reenen was ontkerkelijking ondenkbaar, maar het vormgeven van haar

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 11