v /Z Zr ZfL* 8 BERGENSE KRONIEK, APRIL 2018 Een zogenoemde blauwdruk van de westgevel van het te bouwen kerkje. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. van 1939. Die militairen waren zo'n duizend man van het Twaalfde Depotbataljon die vanaf 29 augustus 1939 in Ber gen aan Zee waren ingekwartierd: 'zij komen rustig, bijna onopgemerkt'De in deze paragraaf geciteerde en gecursi veerde fragmenten zijn afkomstig uit het eerder genoemde Prekenboek. Eigenlijk zijn de citaten niet ontleend aan de diensten, maar afkomstig uit het dagboek van Henk baron Taets van Amerongen. Hij nam deze fragmenten op in het Prekenboek opdat begrepen wordt, waarom een zoo groot aantal diensten plaats vond'. Iedere zondag werden er dien sten gehouden, vaak eerst een rooms-katholieke om half negen, dan een hervormde dienst om half elf en ten slotte een dienst voor de gereformeerden, vaak pas om zes uur in de namiddag. Had Marie van Reenen niet gezegd ieder die Christus belijdt mag hier preken. Nimmer mag het kerkje voor propaganda gebruikt worden, politiek of wat ook'. Over de kosten staat in het Prekenboek: Allen krijgen de kerk gratis in gebruik en houden één collecte voor het kerkje. De R.Kath. brengt bedroevend weinig op terwijl toch de burger bevolking profiteert en niet naar Bergen behoeft te gaan. De gereformeerden geven vlot, bij de Ned. Herv. wordt het ten slotte zoo erg dat zij niet alleen verzoeken de collecte te mogen houden maar ook om ondersteuning vragen; er is blijkbaar geen fonds dat salaris en reiskosten dekt!' Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee (BEM) - het be drijf waarmee de familie Van Reenen Bergen aan Zee tot ontwikkeling bracht en de bouwgrond - eigendom van de familie - verkocht. Na de dood van Marie van Reenen in 1925 werd de Marie Amalie Dorothea Stichting opgericht, met als doel de versterking en verhoging van het godsdienstig, zedelijk en geestelijk leven der vaste en tijdelijke bewoners van Bergen aan Zee'. Godsdienstige bijeenkomsten, toespraken en lezingen, het ten gehore brengen van goede muziek en verstrekken van goede lectuur werden genoemd als mid delen om dat doel te realiseren. Tot 1987 waren alleen leden van de familie Van Reenen in het bestuur benoembaar, daarna ook anderen. Nog steeds is de familie in het bestuur vertegenwoordigd. Het Vredeskerkje in oorlogstijd Vanaf de inwijding op 28 juli 1918 tot en met het 1938 wa ren de kerkdiensten beperkt tot Pasen, de zondagen in de maanden juli en augustus, Eerste Kerstdag en Oudejaars dag. Dit valt af te leiden uit het Prekenboek waarin van alle diensten de datum, voorganger, standplaats, tekst en gezangen werden en nog steeds worden genoteerd. Hoe anders werd dat vanaf 1939, het jaar van de mobilisatie. Net als andere jaren begon het 'Vredeskerkelijk' jaar met een dienst op Eerste Paasdag, gevolgd door wekelijkse diensten op de zondagochtend tijdens de maanden juli en augustus. Maar dan, op 3 september, preekte dominee Van der Woude uit Alkmaar 'voor de militairen'een op maat voor diensten op alle zondagen gedurende de rest kL H Ï.H IZ.> 1I I FL1-II V Het begin van een brief van 6 mei 1918 door mevrouw Van Reenen- Völter aan een onbekende doch hoogwelgeboren heer. Hierin wordt voor het eerst de naam Vredeskerkje genoemd. Collectie Regionaal Archief Alkmaar (Familiearchief Van Reenen).

Bergense kroniek | 2018 | | pagina 10