9. Placaet manden Howdaer by gelaÏÏ mrt de vootgaende Tlacaten ,foo man hare Hoogb Mogende dHeeren Staten Generaelals man haer Groot Mog. - ren Staten man Hollandttegensde "Paus .gefinde geemantert, punffwlijck en execu teren. 18 December 1642. Wij ondergesehrevenen Gerrit Claesz. ende mr. Jan Reijntges, arme vooehden over Bergen bekennen in de voorn. qualiteijt ontfangen te hebben uuijt handen van Reijer Gerritsz. seere- taris tot Bergen dat van weegen de ed. heere joneheer Antho- nis Studler van Zurek heere van Bergen die somme van ses hondert earolus guldens die sijn edelheijt voor den armen van Bergen wegens die boeten hier tersijde geraet heeft toegelaijt belovende mette voors penningen te volgen de begeerte ende beveelen van sijn weledelheijt sonder buijten sijn edelheijt eon- sent ende voor weeten die penninge ergens toe te imploijeeren ofte gebruijeken onder verbant nae reehte sijn ed ht bij deesen ten hooehsten bedanekende over die goede genegentheijt ende effeetie die sijn Ed ht mits deesen over den armen van Bergen betoont. Een bijdrage voor de veroordeelden verelaeren aen joffr. Catharina Ramp sijne suster alstoen mede present sijnde dat hij begeerde dat nae sijn afflijvieheijt aende gemeente der Catholijequen tot Bergen uijt sijne nae te laten goederen soude werden gegeven de somme van vijff hondert gulden tot verliehtinge vant gene de gemelte gemeen te sehuldieh was over de boeten daer inne sijluijden tvooren geeondemneert waeren ten behoeve van den Balliu van Ber gen uijt saeke vande stooringe ende beloopinge van een ver- gaderinge sonder dat bij den voornoemden heere Ramp enig andere last aen sijn voorn(oemde) suster van meerder somme aen hem uijt te reijeken wierde gegeven... 7 DE HOGE VIERSCHAAR IN DE ZAAK TEGEN DE PAUSGEZINDEN In dit plakkaat worden de lagere overheden aangemaand om alle voorgaande plakkaten tegen de pausgezinden stipt uit te voeren. Bron: Groot Placaet-boeck, Universiteitsbibliotheek Utrecht Hiermee was deze curieuze zaak tot een eind gekomen en keerde de rust min of meer in Bergen terug. Bronnen: In het Regionaal Archief Alkmaar: - Oud archief Bergen (1464-1813). inv. nrs. 2 en 3. - Oud rechterlijk archief Bergen (1580-1816). inv. nr. 2146. - Oud archief Bergen (1464-1813). Verpondingen 1632. A. Th. Van Deursen. Het kopergeld van de Gouden Eeuw, deel IV, p. 75. Assen, Van Gorcum, 1980. Het Groot Placaet-boeck (digitale versie Universiteitsbibliotheek Utrecht). BERT VEER De boete die was opgelegd aan degenen die gele genheid hadden geboden voor de bijeenkomst van de pausgezinden, werd verlicht door een legaat van een sympathisant. Dat blijkt uit de gedegen studie van Mr. J. Belonje over het geslacht Ramp en het huis Ram penbosch.1 Te lezen is dat het leven van jonker Engbert Ramp, 'bouwheer' van Rampenbosch, zich kenmerkte door een aaneenschakeling van financiële problemen, die hij op allerlei manieren het hoofd trachtte te bieden. Door die financiële problemen was het voor zijn erfge namen geen gemakkelijke taak om na zijn overlijden eind augustus 1647 zijn boedel op een ordentelijke manier af te wikkelen. Een akte, op 3 maart 1653 ge passeerd voor notaris J. Hertogh te Alkmaar, moet een kleine zes jaar na zijn overlijden alsnog duidelijkheid verschaffen over de afloop van bepaalde legaten van de overledene. Bij die gelegenheid verschijnt ene Bruijn Jeuriansz. van Bergen, die verklaarde dat hij getuijge geweest is voor het sieek bedde vanden voorsz(eide) heere Egbert Ramp een uijre of twee voor sijn Doot, als wanneer hij noeh was voleomentliek bij sijn verstant ende deselve Heere Ramp als doen heeft hooren zeggen met eijgen monde ende Zo vermaakte Engbert Ramp op zijn sterfbed een le gaat van 500 aan de rooms-katholieke gemeente van Bergen, ter verlichting van de twee in 1646 opgelegde boetes. De familie Ramp was praktiserend rooms-katholiek. Dat blijkt ook uit een inventaris van het huis Rampen bosch van omstreeks 1713. Bij de aanduiding van de vertrekken in die inventaris is onder andere sprake van de kerek, en in de boedelbeschrijving leest men onder meer over een beeldetie presenteerende den Abt van Egmond, een afbeelding van Pater Johan Nannijn en over een afbeelding van den diekepater. 1: Verschenen in De Speelwagen, jrg. 9, 1954.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 9