De Hoge Vierschaar in de zaak tegen de pausgezinden Remonftrantievan dc Gedeputeerden der Synoden van Zuyd- en Noorthollandaende Ed. Groot Mog. Hee- rende Heeren Staten van Hollant ende Weft- Vriesland, tegen s den Aenwas en Stoutigheit des Pausdoms. In het Alkmaars Regionaal Archief bevinden zich - verstopt in een soort verzamelboek - de verslagen van de rechtszittingen van de Hoge Vierschaar. Vierschaar was de benaming van plaatselijke rechtscolleges tijdens de middel eeuwen en daarna tot de Franse tijd. Bij deze verslagen zijn ook enkele bijlagen aanwezig, zoals biljetten om rechtszittingen te affiche ren. De verslagen behelzen diverse zaken, zoals doodslag, messentrekkerij, aanranding, beroving, visstroperij en een heimelijke lijn baan om touw te vervaardigen in de duinen bij Wimmenum, en veel meer. Een zaak die van belang is voor de historie van Bergen, is de zaak tegen de pausgezinden, die zich afspeelde in 1646. 2 ANNELIES VAN DER WAL EN ERIC VAN DER WAL Het recht in Bergen De heer van Bergen, ten tijde van dit proces Anthonis Studler van Surck, was uit hoofde van zijn functie gerech tigd recht te spreken in zijn heerlijkheid. Niet alleen over zaken die lokale regels, verordeningen of keuren betreffen, hij diende zich ook te houden aan de rechtsregels die door de Staten van Holland en West-Friesland waren uitgevaar digd. Nauwgezet waren alle mogelijke overtredingen en misdaden met de daarbij behorende boetes vermeld op zogenaamde plakkaten, zodat eenieder wist waaraan hij of zij zich diende te houden. De baljuw was in deze rechtszaken de vertegenwoordiger van de heer. Hij moest onder andere aan de hand van deze plakkaten de strafeis vaststellen, maar ook het uiteinde lijke vonnis laten uitvoeren. De baljuw van Bergen, Gerrit Reijersz. van Schoorl, was de vader van de secretaris van Bergen, Reijer Gerritsz. van Schoorl. De rechters van de Hoge Vierschaar waren de zogeheten Mannen van Leen (leenmannen). Meestal vormde een drie tal van hen het college van rechters, de zogeheten Hoge Vierschaar. In dit proces zijn de heren P. Groenvelt, Hans van Goorl, Gerardt van Vladeracken en Engel Huiberts Hil- derius de voornaamste leenmannen. Zij moesten de straf eis op zijn waarde bepalen en een vonnis vellen, oftewel Een fragment van de gedrukte brief aan de Staten van Holland en West-Friesland. Bron: Groot Placaet-boeck, Universiteitsbibliotheek Utrecht boetes en/of lijfstraffen vaststellen. De secretaris van de Bergense Hoge Vierschaar was in deze tijd Reijer Gerritsz. van Schoorl, die ook de secretaris van Bergen was. Een tijdsbeeld In de tijd dat dit proces tegen de pausgezinden (de katho lieken dus) speelt, was de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden nog in oorlog met Spanje. De Tachtigjarige Oorlog, die pas in 1648 met de vrede van Munster beëin digd zou worden, was tegelijkertijd een vrijheidsoorlog en een godsdienstoorlog. De Spaanse overheersing en de afschuw van deze heersers over het protestantisme uitten zich in allerlei maatregelen, die in de Republiek tot groot verzet leidden. De Beeldenstorm is een voorbeeld van dit verzet. De aversie van het protestantse volksdeel tegen het katholicisme was ten tijde van dit proces in 1646 nog sterk aanwezig. Reeds in 1583 werd stoutigheijt van het pausdom als overtreding vermeld op de plakkaten. Dit plakkaat is destijds ook toegezonden aan het gerecht in

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 4