INHOUD Van de redactie Van de redactie Annelies van der Wal en Eric van der Wal De Hoge Vierschaar in de zaak tegen de pausgezinden Henk Jellema De haakwallen en het Zeegat van Bergen De grond waarop we wonen Harry Plaatsman De kerststal Bert van der Miesen Op de fiets: een rondje Bergen, 1886-1927 Deel 2 14 18 Kees Wokke Eén doel De lange weg naar de fusie van twee voetbalverenigingen Yvon Bos Eyssen Jan Vasbinder, voor fietsen en fikkies Ru Waalewijn en Nel Jongejans Van Het Sterkenhuis Houtsnijwerk uit het interneringskamp Colofon 24 28 32 33 Onlangs is helaas Ru Waalewijn overleden, erelid van de ver eniging en sinds 2000 een zeer actief lid van de redactie. 26 artikelen heeft hij geschreven - waaronder het Themanummer over elektriciteit. Daarnaast werkte hij mee aan het Straat namenboek van Bergen en voor velen was hij een vraagbaak. Ru bezat veel kennis over alle wegen, vaarten, bruggen en gebouwen waar de gemeente Bergen in het verleden aan heeft gewerkt of mee bezig is geweest. Dit onderbouwde hij dan met uitgebreid archiefwerk. In het komend Nieuwsblad komen we nog terug op zijn overlijden. De beschrijving van het houtsnijwerk dat in dit nummer wordt besproken in de rubriek Van het Sterkenhuis, is nog mede van zijn hand. 200 jaar geleden, in 1817, heeft Karl Drais een loopfiets ont worpen. Daarom is het passend dat dit jaar in onze kroniek twee artikelen aan de fiets zijn gewijd. In deze kroniek treft u deel 2 aan van het artikel Op de fiets: een rondje Bergen, 1886 1927, opnieuw van de hand van Bert van der Miesen. Als u dacht dat in onze tijd fietsers en fietspaden veel aandacht vragen van de gemeente, moet u dit artikel maar eens goed lezen. Het tweede artikel is een interview met oud-fietsen maker Jan Vasbinder, tevens oud-brandweerman. Hij heeft een dagboek bijgehouden van alle 549 branden die hij heeft meegemaakt, waarbij duidelijk wordt dat veel branden te maken hadden met Bello, de vuilnisbelt en kinderen die met lucifers speelden. Vooruitlopend op de komende feestdagen vindt u in deze kroniek een artikel van Harry Plaatsman over de kerststal in de Petrus en Pauluskerk. Het is boeiend om te lezen hoe deze tot stand kwam door initiatief van de parochianen, niet geheel naar de zin van meneer pastoor, waarbij ze zelf de handen uit de mouwen staken en de kosten van het materi aal voor hun rekening namen. Opnieuw een artikel van Henk Jellema, dit keer over de ondergrond van het dorp Bergen, inclusief een fietstocht waarin u wordt ingevoerd in het landschap waarin u rijdt. U kijkt er nog van op hoezeer de bodemgesteldheden - zand, klei, drassig of droog - de bebouwing in Bergen door de eeuwen heen hebben gedicteerd. Eindelijk zijn beide voetbalverenigingen van Bergen na veel wikken en wegen gefuseerd tot VV Bergen. Kees Wokke geeft inkijkjes in dit slepende proces dat tientallen jaren heeft geduurd en met horten en stoten heeft plaatsgevon den. Het artikel over 'de hoge vierschaar' geeft u een beeld van een opmerkelijk strafproces dat plaatsvond tegen de rooms- katholieke inwoners in de 17de eeuw. Opvallend is dat de beide belangrijke heren die toen in Bergen woonachtig waren, Studler van Surck en Ramp, probeerden de zaak te sussen en het leed te verzachten. Ons Themanummer Bergenaren en de Tweede Wereldoorlog van afgelopen september heeft veel reacties opgeleverd, waarvoor hartelijk dank. Deze reacties zullen gezamenlijk worden besproken in de Bergense Kroniek van april 2018. Ten slotte heeft de redactie bij de presentatie van deze kroniek afscheid genomen van Steven de Wit. Vanaf mei 1997 was hij actief bij het redactiewerk, in het bijzonder de verslaglegging van de vergaderingen, een tijdrovende en soms lastige klus. Wij zijn hem erkentelijk voor zijn jarenlange bijdrage aan ons blad. Voordat ik afsluit, wil ik nog ons nieuw redactielid Wim Jan Schotten introduceren. Hij is door Ru Waalewijn geïntrodu ceerd en bestrijkt in grote lijnen hetzelfde aandachtsgebied als Ru, te weten de overheid, infrastructuur en landschapsin richting. Theo de Graaff, voorzitter redactie 11

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 3