Een bijzondere schenking Van het Sterkenhuis Houtsnijwerk uit het interneringskamp Museum Het Sterkenhuis heeft onlangs een prachtig geschenk in ontvangst kunnen nemen, door tussenkomst van de Historische Vereni ging Bergen NH. Het is een houtsnijwerk met een bijzonder patroon en de tekst Deutscher Int.Kamp Bergen 1916 H. Schlepper. De tekst op de achterzijde luidt: Arbeiten und nicht verzweiflen! (poaoasawwow» RU WAALEWIJN EN NEL JONGEJANS Deze tekst verwijst naar het interneringskamp gelegen aan de Vinkenkrocht. Tijdens de Eerste Wereldoorlog (1914 - 1918) was Nederland neutraal. Na het uitbreken van de oor log en de val van Antwerpen trokken tienduizenden burgers en militairen vanuit België de grens over naar Nederland. De militairen werden ontwapend en geïnterneerd op verschil lende plaatsen. Engelsen in Groningen, Belgen in Amers foort en Harderwijk en Duitsers in Bergen. In oktober 1914 werd aan de Vinkenkrocht een barakken kamp gebouwd waar 130 militairen verblijf kregen. Dit kamp werd in de daaropvolgende jaren uitgebreid en in 1917 werden er in een aparte barak ook deserteurs gehuisvest. Majoor C.A. ter Cock was commandant en de bewaking werd uitgevoerd door Nederlandse militairen. Zinvolle activiteiten De geïnterneerden dienden hun tijd 'zinvol' te besteden. Naast 'zinvolle arbeid', waaronder kamponderhoud, duin beplanting en werken bij de boer, waren er ook 'zinvolle activiteiten', waaraan men naar keuze kon deelnemen. On der begeleiding van Bergense leermeesters ging men dan De werkplaats in het interneringskamp. Collectie Museum Het Sterkenhuis frsf/rtwi ntdfa rr] P B Het geschonken paneel. Collectie Museum Het Sterkenhuis schilderen of tekenen. Ook houtsnijden was een geliefde bezigheid. Op de foto van de werkplaats is te zien dat men zich met verschillende handenarbeid-technieken bezighoudt. De vervaardigde voorwerpen werden verkocht aan inwoners en bezoekers van Bergen. Het houtsnijwerk dat onlangs aan Het Sterkenhuis is geschonken (zie de afbeelding) is echter nooit ge- of verkocht. Het werk was in het bezit van Willem de Groot, houthandelaar en timmerman, geboren 20 juni 1879 te Hoorn. Zijn dochter mevrouw P. de Groot zocht via de HVB een passende bestemming voor deze houtsnede. Deze zal worden opgenomen in de collectie van Museum Het Sterkenhuis, dat al enkele andere werken uit het inter neringskamp in de collectie heeft. Mevrouw De Groot meent voorts dat haar vader meer hout leverde aan de gedetineer den. Mogelijk heeft de Duitse gedetineerde H. Schlepper deze houtsnede ter herinnering en als dank aan Willem de Groot geschonken. Hoewel het paneel de vorm heeft van een dienblad, valt te betwijfelen of het ook als zodanig is gebruikt, gezien de constructie van de lijst met het paneel en de situatie van de belettering. Mogelijk was het een wandbord. Het Sterkenhuis is blij met dit geschenk. Het is een prachtige aanvulling van de collectie. Eerdere artikelen over het interneringskamp: - Jan van Baar. Het interneringsdepot en het deserteurskamp te Bergen. Bergense Kroniek, mei 1999. - Koen Dupon. Burgemeester in oorlogstijd. De samenwerking tussen burgemeester Van Reenen en de leiding van het deserteurskamp Bergen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Bergense Kroniek, november 2008. - Nel Jongejans en Frits David Zeiler. De 'Groote Oorlog' en het kleine dorp. Bergense Kroniek, april 2014. - Ru Waalewijn. Duitse officieren gevlucht. Ontsnapping uit het interneringskamp in 1915. Bergense Kroniek, november 2014. 32

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 34