Jan Vasbinder, voor fietsen en fikkies n i li Welke Bergenaar heeft niet de rijwielzaak van Jan Vasbinder gekend? De ouderen herinneren zich zijn zaak aan de Breelaan, de minder ouderen die aan de Jan Oldenburg- laan. 33 jaar had Jan een rijwielzaak, waar hij fietsen en brommers verkocht, verhuurde en repareerde. Maar wist u dat Jan Vasbinder ook een van onze vrijwillige brandweerman nen was? In 32 jaar heeft hij in totaal 549 branden geblust. Van elke brand maakte hij een aantekening. In het begin van de oorlog gingen vader, Jan en zijn zusje uit nieuwsgierigheid op de fiets naar het vliegveld. Een spannend uitje voor een jongen van 13 jaar. Hij weet nog dat auto's in de oorlog werden aangedreven door een gasgenerator en kan zich al die blokjes hout nog herin neren. Tijdens de oorlog ging Jan naar de ULO, al heeft hij het schoolgebouw nooit van binnen gezien; dat was immers bezet door de Duitsers. Op de fiets reden de kinderen naar de verschillende locaties, want overal werd weer een ander vak gegeven. Vaak in particuliere huizen, bijvoor beeld in de Prinsesselaan en achter het Hertenkamp in het huis van de familie Duyvis. Ook in de barak van de IJsbaan werd lesgegeven. Van de ULO stapte Jan over naar de ambachtsschool in Alkmaar, waar hij gewoonlijk met de bus heen ging. Net als veel Bergenaren, moesten Jan en zijn ouders in 1943 evacueren. Ze kwamen te wonen aan het einde van 't Varnebroek in Alkmaar, naast het Burgerweeshuis (vanaf 1950 Kamer van Koophandel), dat op de hoek van de Kennemersingel stond. In dat grote hoekpand was het hoofdkwartier van de Duitsers gevestigd. Altijd stond er een soldaat met zijn geweer op wacht. Er speelden zich heel wat nare taferelen met opgepakte mensen af. Onder de vloer was voor hem een schuilkelder gemaakt. Van uit het huis van zijn oma aan de Langestraat zag hij een Engels vliegtuig neerstorten bij de Bergerweg. 'Het was een rottige tijd', zegt Jan. Toen eind 1944 ook lichtingen geboren t/m 1928 zich moesten melden voor de Arbeits- einsatz, dook Jan onder, onder andere bij de verhuizer Plomper aan de Oude Bergerweg en bij de dames Som broek van de boterfabriek aan de Geestweg in Bergen. Toen Jan in 1946 aan het werk ging, werd hij eerst jong ste bediende bij garage Schmidt in Alkmaar, gevestigd aan de Tienenwal (vlakbij het vlotbruggetje). 'Maar wie had een auto in die tijd?' Zijn ouders niet, die reden op een Sachs brommer. YVON BOS EYSSEN De huidige Van Reenenschool was net nieuw - en droeg nog geen naam - toen Jan Vasbinder er als klein jongetje naar school ging. Van de juffen en meesters op die school herinnert hij zich nog juf Verweij, juf Roos, meester Strub- be, meester Pascha en het hoofd van de school meester Beets. Op het schoolplein voetbalde hij met zijn vrienden onder wie Allewijn van Reewijk, Henk Ivangh en Gerbrand Kuipers. Later voetbalde hij bij B.S.V. In 1930 was Jan met zijn ouders in Bergen komen wonen, in een huis aan de Loudelsweg 113. Daarvoor woonden zij in Alkmaar, waar Jan op 17 augustus 1927 werd geboren. Oorlogsjaren yis j§B§§Hf| Rijwiel- en Reparatiebedrijf van Arie Plomp op Breelaan 10. De foto is uit 1947. In 1948 neemt Jan Vasbinder de zaak over. Collectie Regionaal Archief Alkmaar, deelcollectie Fotocollectie gemeente Bergen, FO201240. Jan Vasbinder. Foto: auteur Een vak kiezen Of zou hij banketbakker worden? Bakker Santing aan de Loudelsweg had hem gevraagd om langs te komen. Maar zijn dokter raadde hem dit beroep af. Het stoffige meel 28

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 30