25 Kastje kijken Altijd spannend: waren de velden goedgekeurd? Zou de wedstrijd doorgaan? In een tijd zonder internet kon je niet even op de site kijken. Beide verenigingen hadden een kastje waar de mededelingen werden aangehangen. - Het kastje van BSV hing aan café De Oude Prins, aan de Oude Prinsweg (ongeveer waar nu het afhaalloket van de Chinees is). - Het kastje van Berdos hing bij sigarenmagazijn Beu kers, op de hoek Dorpsstraat-Sint Antoniusstraat. De paal van het verkeersbord dat daar stond, was hele maal glad van de jongens die zich op de fiets aan de paal vasthielden terwijl ze lazen of hun werdstrijd zou doorgaan. Ver voor de tijd van de mobieltjes, in de jaren vijftig, had Piet Brakenhoff, keeper van het eerste Berdos- elftal, een manier gevonden om de rust- en eindstand snel aan het thuisfront door te geven. Hij nam twee van zijn postduiven mee naar uitwedstrijden. De ene werd gelost in de rust, met de ruststand, de tweede meldde de eindstand, nog voordat het team was thuis gekomen. Immers, de busrit eindigde bij café Nieu- wendijk, dus daar begon 'de derde helft'. Sigarenmagazijn Beukers, op de hoek Dorpsstraat-Sint Antoniusstraat, met rechts het kastje voor mededelingen van Berdos. Collectie Archief VV Berdos een historische wedstrijd won dit elftal met 3-1 van twee deklasser Alcmaria Victrix, en dat terwijl BSV en Berdos zelf allebei vierdeklas speelden. Ondertussen voerden enkele initiatiefnemers van Berdos in het geheim onderhandelin gen met leden van BSV. Dit gebeurde in café-restaurant De Oude Prins, dat het clubhuis was van BSV, zoals café Nieu- wendijk het clubhuis was van Berdos. BSV-lid Piet de Grauw zou voorziter worden van de nieuwe vereniging, was het plan. Op de eerstvolgende ledenvergadering van Berdos werd dit initiatief bekend. Het werd een tumultueuze vergade ring. De voorzitter van Berdos, J. Oldenburg, en oud-secre taris Piet Weijers wilden niets weten van een fusie. Toen de broers Jaap en Jan Schmidt gelast werd de zaal te verlaten, volgden het gehele eerste elftal van Berdos en veel andere leden hen uit protest. Zij werden allen geschorst. Geeste lijk adviseur kapelaan Plouvier, een strijdbaar verdediger van het katholieke verenigingsleven en in zijn felheid soms weinig tactvol, was ook tegen een fusie. Als de fusie zou doorgaan, zou Berdos blijven bestaan, of opnieuw worden opgericht, zo dreigde hij. De storm raakte uitgeraasd. Vanuit de kerk werden toezeg gingen gedaan over betere financiering en voorzieningen, en voorzitter Oldenburg trad af om het de geschorste leden makkelijker te maken weer lid te worden. Beide verenigin gen gingen weer hun eigen weg. Poging 2: een oproep Nadat de heer De Boer eind 1964 in het Carillon - het pa rochieblad van de r.-k. kerk - opnieuw tot de fusiegedachte had opgeroepen, kwamen er diverse reacties los. Aan de kant van Berdos waren er argumenten om niet voor een fu sie te zijn. Het 'eigen gevoel' speelde daarbij - zoals bij elke vereniging - een belangrijke rol. BSV, met de heren Henk van Schaik en Bert Klaasen, zagen dit keer wel voordelen in samengaan en de r.-k. kerk, bij monde van kapelaan Over toom, had dit keer geen bezwaar tegen fusie. Toch duurde het tot 1988 voordat de volgende stap werd gezet. Poging 3: door de politiek Inmiddels was Berdos in 1967 van het terrein aan de Lijtweg verhuisd naar het nieuwe sportcomplex De Kiefthoek aan de Groeneweg. In een raadsvergadering eind juni 1988 liet de gemeenteraad weten aan te sturen op een fusie. Het was een ordinaire bezuinigingsmaatregel, waardoor de gemeen te ƒ30.000 minder aan de clubs hoefde uit te geven. De beide verenigingen waren echter vooraf niet op de hoogte van dit voorstel en hun eerste reactie was er een van terug houdendheid. Besprekingen werden er niet gevoerd. In 1994 liet de gemeenteraad weer van zich horen. Een ruime meerderheid van PvdA, VVD en Bergens Belang bleek voorstander te zijn van een samengaan van de beide voet-

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 27