ÜVfiERDQl De lange weg naar de fusie van twee voetbalverenigingen Dinsdag 25 augustus 2015 was een historische dag voor voetbalminnend Bergen. Op die dag fuseerden de beide Bergense voetbalclubs tot één vereniging - bijna zeventig jaar na de eerste poging om tot een fusie te komen. Het blauw-zwarte tenue van BSV Bergen en het groen-witte van de VV Berdos werd toen het rood van vv Bergen. Eind 2010 nam de gemeente Bergen het initiatief om hierover besprekingen aan te gaan, met als voornaam ste redenen vergrijzing en bezuinigingen. Het samengaan van een bijna honderdjarige ver eniging (BSV) en een die 'slechts' 83 jaar be stond (Berdos), ging niet zonder slag of stoot. BSV 1-5-1920 25-8-2015 Berdos 9-3-1932 25-8-2015 KEES WOKKE Eén doel Twee verenigingen Sinds jaar en dag - of preciezer gezegd, sinds 1932 - waren er in Bergen twee voetbalverenigingen: de alge mene - onderdeel van de BSV (Berger Sport Vereniging) - en (RK)VVBerdos, dat tot 1979 rooms-katholiek was. BSV was opgericht op 1 mei 1920 en Berdos (de naam stond voor Bergense doelschuttersbestond sinds 9 maart 1932. BSV had haar terrein op de hoek van de Oudtburghweg en de Kerkedijk, Berdos had een veld op de hoek van de Lijtweg en de Nesdijk. Door de verzuiling (gescheiden gezindten) hadden beide clubs bestaansrecht, maar de oorlog veran derde de situatie. Poging 1: een ledeninitiatief Vlak na de oorlog, in 1946, stond de katholieke voetbal vereniging Berdos er niet best voor. Er was geen geld, er was zelfs een schuld bij de pastoor, er waren geen kleedka mers en het terrein van Berdos lag er slecht bij. Een gevolg van desinteresse van kerk en gemeente - men liet Berdos maar aanmodderen met de naweeën van '40-'45. Enkele spelers van het eerste elftal van Berdos onder leiding van de gebroeders Jaap en Jan Schmidt, aangevuld met pen ningmeester Wietse Heijstra en supporter Arie Ursem (de kapper), zagen in 1946 geen heil meer in het voortbestaan van VV Berdos. Zij kregen veel aanhang. De leden van deze 'oppositie' zagen liever één grote, sterke voetbalvereniging in Bergen, wat te bereiken zou zijn door een samengaan of fusie van Berdos met BSV. Om te laten zien wat men in de toekomst van een samengaan zou kunnen verwach ten, werd in 1947 een elftal samenge steld uit spelers van de beide clubs. ln BSV-Berdos combinatie 1947. De spelers van beide teams staan door elkaar. V.l.n.r., achter: Kees Bijwaard, Willem Brouwer, Jaap Schmidt, Jan Schmidt, Jaap Tuyn, Jan van Zoonen. V.l.n.r., voor: Jan Beent jes, Henk Pesie, Dirk Dekker, Piet Brakenhoff, Henk Schotten, Arie Urbanus. Collectie Regionaal Archief Alkmaar, deelcollectie Piet Mooy

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 26