Foto's: Arie Roos. De foto van de kerststal zelf komt van de website rkparochiebergennh.nl Het Polygoon-fragment is te zien op www.openbeelden.nl/media/2499 17 DE KERSTSTAL Va De toenmalige secretaris van de KAB Piet van Duin bezig met het ophangen van de engel. De spreuk op de banier heeft hij destijds zelf nog geschilderd met lijm en daarna bestrooid met goudpoeder. Het procedé heeft de tand des tijds goed doorstaan en is nog in perfecte staat. Dit kun je met recht vakwerk noemen. Zolder De eerste jaren stond de groep opgeslagen op de zolder van de Sint Adelbertusschool. In de week voor Kerstmis werd hij dan met vereende krachten door een takelgat naar beneden getakeld. Dit was geen eenvoudige klus, omdat het gat zo krap was dat de kist met beelden er maar net doorheen kon. Per handkar of bakfiets werd alles dan over gebracht naar de kerk. Later stelde Cor Houtenbos een vrachtwagentje ter beschikking om deze klus te klaren. Jan Kaldenbach, Piet van Duin (respectievelijk voorzitter en secretaris van de KAB) en Hildebrand Hoebe (v.l.n.r.) bezig met het plaatsen van de (eikenhouten) stal Door toedoen van kapelaan Overtoom werd de stal later opgeslagen in de kerk. Eerst op de zolder van de pasto rie en tegenwoordig op de zolder boven de sacristie. Dit maakt het zetten en plaatsen een stuk eenvoudiger. Het plaatsen Het jaarlijks zetten van de stal was vanaf het begin in handen van de Bergense katholieke bouwvakkers. Dit gebeurde in het begin door de vaste kern, bestaande uit Herman Smit, Jan Krijgsman, Jan Kaldenbach, Jaap Leijen, Hildebrand Hoebe, Piet van Duin en Piet Bijwaard. In de loop der jaren veranderde de groep 'stalknechten' door het overlijden van leden van de vaste kern en dankzij instroom van nieuwe krachten. Toen de stal voor de vijfendertigste keer werd geplaatst, had iemand kennelijk pastoor De Haan ingefluisterd dat het harde werken wel eens gehonoreerd mocht worden. De ploeg van bouwers werd opgewacht met een aantal flessen jenever. - "Klopt het dat dit alweer de vijfendertigste keer is?" - "Jawel, mijnheer pastoor, dat is correct." - "En heeft iedereen al die vijfendertig keer dan ook trouw meegeholpen?" - "Nou", antwoordde Piet Bijwaard, "het kan zijn dat ik een keer ziek geweest ben, dat weet ik niet zeker." - "Dan heb jij er geen vijfendertig jaar op zitten", was het commentaar van pastoor De Haan. Alle andere medewerkers kregen een fles jenever, Piet niet. Verantwoording Dit artikel werd geschreven in 1996 voor de medewerkers. Voor plaatsing in de Bergense Kroniek is het enigszins aan gepast. Voor het schrijven van dit stuk zijn destijds interviews afge nomen met de volgende personen: Piet Bijwaard, Piet van Duin, Hildebrand Hoebe, mevrouw Jansen-Verburgt en Jan Kaldenbach. Geprobeerd is om van datgene wat zij zich na 45 jaar nog konden herinneren, zoveel mogelijk één ge heel te maken. Uiteindelijk ben ik tot de volgende (beslist onvolledige) lijst van oorspronkelijke medewerkers aan de bouw van de kerststal gekomen: De timmerlieden Piet Bijwaard, Jan Kaldenbach, Daan Kerkhoven, Jan Krijgsman, Jaap Leijen en Herman Smit, huisschilder Piet van Duin, smid Hildebrand Hoebe, en de kunstenaars Ide, Jaap en Siem Min.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 19