De kerststal Jaap Min werkte in die tijd erg veel samen met de smid Hildebrand Hoebe en het was dan ook begrijpelijk dat hij deze smid vroeg de rotspartijen te vervaardigen. Hoewel Hoebe altijd heeft getwijfeld aan de geografische juist heid van zulke enorme rotsen in de omgeving van Beth lehem, ging hij aan de hand van een minieme schets aan de slag en construeerde hij de rotsen met betonijzer en kippengaas. Het kippengaas werd beplakt met papier, een tijdrovend werkje waar onder anderen Piet van Duin zich mee bezig heeft gehouden. Het geheel werd daarna geschilderd door Jaap Min. In deze fase van het plan is er iets misgegaan. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de kribbe en beelden boven in de nis voorin de kerk zouden worden geplaatst, maar toen bedacht men dat kinderen bij deze opstel ling nooit in de kribbe zouden kunnen kijken. Daarom werd besloten de stal met kribbe en een aantal beelden vooraan te plaatsen op een speciaal hiervoor gemaakte tafel. Daarachter, in de nis, zijn de Drie Koningen opge steld, die op 6 januari pas bij de kribbe worden geplaatst. De rotsen vormen de overgang. Hildebrand Hoebe had de rotsen echter gemaakt op basis van het oude plan. Daardoor is er nu nog een wat gebrekkige overgang van ongeveer één traptrede tussen de achterliggende rotsen en de kribbe op de voorgrond. De beelden Siem Min maakte in die tijd poppen. Hem werd ge vraagd de beelden te maken. Omdat hij in die periode veel met papier-maché werkte, zouden ook de beelden hiervan worden vervaardigd. Maar het bleek dat de beelden te zwaar werden als ze helemaal van dit materi aal gemaakt zouden worden. Wederom werd een beroep gedaan op Hildebrand Hoebe. Hij maakte van metaal de frames voor de poppen, waarna Siem en Ide Min de handen, voeten en hoofden maakten. Met gevoel voor humor: een aantal van de gemaakte figuren vertoonden sterke gelijkenis met flamboyante figuren uit het dorps leven. Hoewel niet iedereen het erover eens is, zou in de staande figuur die tegen de kribbe leunt Kobus Hollen- berg te herkennen zijn, en Jozef zou gelijkenis vertonen met Adam Vrasdonk. De zittende figuur met de fluit zou Willem Schotten zijn en de knielende herder Dirk Dirkson (een bont figuur die een eigen politieke eenmanspartij oprichtte). 15 t X t

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 17