De geoloog Thomas Roep vatte in zijn artikel Zoeken naar het Zeegat van Bergen (in Heerlijk Bergen!?) de overblijfse len van dit Zeegat treffend samen: Alleen de hoge gronden van Bergen en Zanegeest en de strandwal tussen Limmen en de Grote Kerk van Alkmaar laten nog iets zien van de oude glorie van het Zeegat, geaccentueerd door de (drooggelegde) Berger- en Egmondermeren. Met dank aan Jan Nobbe, geograaf en tot juli 2016 docent aardrijkskunde aan de Berger Scholengemeenschap, Ed Duin, geofysicus, en Herman Gelens voor hun waardevolle adviezen en nuttige bijdragen. In 1946 brak er brand uit in de sacristie van de Petrus en Pauluskerk te Bergen N.H. Wat daarbij ook in vlammen op ging, was de kerststal die in de kersttijd in de kerk werd opgesteld. Wat nu als vervanging aan te schaffen? 14 HARRY PLAATSMAN de Jonge duinen. De buurschap Oudburg werd daarvan in de zestiende eeuw het slachtoffer. Zuidelijk van de haakwallen van Bergen, op de plaats van het verdwenen Zeegat, bleef een laaggelegen gebied achter. Door stijging van het grondwaterpeil als gevolg van zeespiegelrijzing, werd dit steeds moerassiger. In de twaalf de eeuw kwam het gebied onder invloed te staan van de zee. Noordelijk van Petten was door kustafslag een nieuw zeegat ontstaan, de Zijpe. Via deze zeearm en de Rekere, een oude veenstroom oostelijk van de haakwallen, drong zeewater door in het moerasgebied ten zuiden hiervan. Hierdoor ontstonden er erosiegeulen en plaatsen waarin pikklei werd afgezet. Rond 1215 kwam door de aanleg van de dijk van Bergen naar Alkmaar een einde aan de invloed van de zee in het gebied van de Berger- en Egmonderme- ren. Sinds 1565 liggen daar twee droogmakerijen. Bronnen: - Eelco Beukers (red). Atlas van Nederland in het Holoceen. Amster dam, Bert Bakker, 2011. - W. de Gans. Geologieboek van Nederland. TNO-ANWB, Den Haag, 2006. - S. Jelgersma. De duinen en het strand bij Bergen aan Zee. In: H. Jellema (red). Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906. Schoorl, Pirola, 1981. - J. Nobbe, T. Borst (red). Heerlijk Bergen!? Bergen, Berger Scho lengemeenschap, 1995. Hierin: 1. Siem Dekker en Jan Nobbe. Ont staansgeschiedenis van Bergen en omgeving. 2. Thomas Roep. Zoe ken naar het Zeegat van Bergen. 3. Frits David Zeiler. De Bergermeer. - T. de Ridder. Stropers op de kust. Westerheem, 1993. - Th.B. Roep, L. van der Valk, D.J. Beets. Strandwallen en zeegaten langs de Hollandse kust. In: Grondboor en Hamer. Nederlandse Geo logische Vereniging 1991, nr. 5-6. - A. Schermer. Vondst van Fries aardewerk uit het begin van de jaartel ling bij Bergen. Alkmaars Jaarboekje, 1967. - W.E. Westerhoff, E.F.J. de Mulder, W. de Gans. Toelichtingen bij de Geologische Kaart van Nederland (Alkmaar). Rijks Geologische Dienst, Haarlem. 1987. - Frits David Zeiler. Canon van Bergen. Historische Vereniging Bergen NH, 2013. De kerststal Pastoor Van Beers had zijn zinnen gezet op een prachtige kerstgroep die hij in het Duitse Oberammergau had ge zien, maar de kosten daarvan waren zo hoog (ƒ1500,-) dat voor de aanschaf lang gespaard zou moeten worden. Gelukkig hing er in de spreekkamer van de pastorie een groot schilderij, voorstellende de geboorte van Christus, en dit werd als alternatief voor de verbrande stal gedu rende de kersttijd van zijn vaste plek gehaald en vooraan in de kerk aan de vrouwenkant opgehangen. Initiatief Deze oplossing viel niet bij alle kerkgangers in de smaak en zo gebeurde het dat Herman Smit op een vergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging (KAB) in 1951 de vraag stelde: "Hoe lang moeten we nog tegen dat schil derij aankijken?" Voorzitter Jan Kaldenbach en secretaris Piet van Duin sprongen enthousiast op de vraag in en diezelfde avond nog werd besloten om samen een kerst stal te maken. Direct diende zich een probleem aan: de financiën. Want men had het vermoeden hiervoor niet bij de kerk te kun nen aankloppen. Timmerman Arie Mors bood hier uit komst en stelde zich garant voor alle te maken kosten. De initiatiefnemers gingen met het plan naar pastoor Van Beers. Deze had er echter weinig vertrouwen in dat de groep een mooie kerststal zou kunnen maken en hield vast aan zijn Oberammergauer kerstgroep. Toen werd besloten de hulp in te roepen van kunstenaar Jaap Min. Deze was direct enthousiast voor het plan en ging aan het schetsen. Het feit dat een gewaardeerd kun stenaar zich met het project bemoeide, was voor pastoor Van Beers reden om zich bij het plan neer te leggen, al was hij nog niet echt enthousiast. Rotsformaties Vanaf dat moment was Jaap Min de supervisor van het hele project. Hij pakte de zaak groots aan. Het mocht be slist geen kale kerststal worden, vond hij, en lanceerde het plan om de kribbe tussen forse rotsformaties te plaatsen.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 16