13 DE HAAKWALLEN EN HET ZEEGAT VAN BERGEN Hevige verstuivingen Hoewel de legende van Adelbert al vertelt over ver stuivingen rond Egmond in de negende eeuw na Chr., begon het stuiven op de meest westelijke strandwal- len pas goed vanaf de tiende eeuw. Hierdoor bereik ten de Jonge duinen, mede door toedoen van de mens, bij Schoorl hoogten tot bijna 60 meter Het stuiven was een natuurlijk proces van eeuwen, met alle gevolgen van dien. Zo werd in de zestiende eeuw de Bergense buurschap Oudburg gedeeltelijk door het zand van de Jonge duinen overstoven. gen ontstonden nog strandwallen. Tijdens de Romeinse tijd (ruim 2000 jaar geleden) lag de kust enkele kilometers verder in zee dan nu. Maar omstreeks het jaar 1000 werd de zee weer agressief (transgressie) en begon de kustafslag. Tijdens zware stormen werden de door de mens van begroeiing ont dane strandwallen afgeslagen. De westenwind blies het zand op tot hoge Jonge duinen, die landinwaarts 'wandelden' tot op de oude strandwal van Egmond aan den Hoef-Bergen. De Bergense haakwallen nader bekeken De haakwallen van Bergen zijn aan de noordoever van de Bergen 2-geul door de vloedstroom gevormd. Er wordt wel gesproken van 'de gevingerde haakwal van Bergen'; in het afgebeelde fragment van de geomorfo- logische kaart is te zien waarom. De haakwallen raakten met elkaar verbonden door o.a. overstuiving, aanslibbing van (pik)klei, vegetatie, menselijke bewerking (egalisering, vuilstort e.d.) en be woning. Daardoor zijn ze in het landschap niet meer zo goed te onderscheiden. Het overgebleven microreliëf duidt op enkele plaatsen (Zanegeest, Zakedijkje) nog op hun aanwezigheid. Over microreliëf gesproken: hoogtekaarten laten zien dat het nu bewoonde haakwallengebied geheel binnen de NAP-nullijn ligt, maar wel enkele hogere punten telt: Vinkenbaan (+0,4 m), Sluislaan (+1,0 m), Oude Bergerweg (+0,7m) en Zanegeest (+1,6 m). Zeker in vergelijking met de omliggende polders, die uiteraard onder NAP liggen. In historische tijden beschikte elke buurschap op een haakwal over een begrensd perceel landbouwgrond, een zogenaamde geest. Zanegeest is hiervan de be kendste; daarnaast kent Bergen de Westdorpergeest, Oostdorpergeest, Noordergeest en Zuidergeest, en de geest van het verdwenen Oudburg. De omvang van het op de geomorfologische kaart aan gegeven haakwallengebied is bescheiden. De breedte - vanaf de Nesdijk tot de Duinweg - is ongeveer 3 km, de lengte, gerekend vanaf de huidige duinvoet tot het eind van de langste uitloper, bedraagt ongeveer 5 km. Tussen de haakwallen liggen relatief smalle, afgesnoerde stroken strand, waarop zich veenpakketten ontwikkelden. Van deze dikke veenlaag komen door hevige kustafslag soms grote gedeelten tevoorschijn; deze zijn dan na een storm op het Bergense strand te vinden, zoals op deze foto te zien is. In de verte grondpalen van een strandpaviljoen, aan de duinvoet fundamentresten van gesloopte villa's aan de C.F. Zeiler Boulevard. Foto: Gerard Roosenboom, 1990 Haakwallen aan de noordoever van het Zeegat Omstreeks 4000 jaar geleden ontstond de eerste haakwal aan de noordoever van het Zeegat, de haakwal van Schoorl. De drie Bergense haakwallen werden tussen 3500 en 3340 jaar geleden daaraan 'vastgeplakt'. Het Zeegat was toen al versmald tot een geul, waarin de stroomsnelheid als gevolg van het dichtslibben van de West- Friese 'waddenzee' steeds lager werd. Uiteindelijk resteerde een smal (1,5 km) en ondiep Zeegat. Omstreeks 3000 jaar geleden verzandde het Zeegat en sloot de zeereep zich definitief. De noordelijkste - Schoorlse - haakwal vormt nu gedeeltelijk de ondergrond van Bergen-Noord en van de Schoorlse buur schap Aagtdorp. De overige drie haakwallen - althans: de oostelijke uitlopers ervan - zouden de ondergrond voor het dorp Bergen vor men. Het westelijke gedeelte werd na het jaar 1000 door de agressieve zee verzwolgen of verdween onder het zand van Kalkgrens Hoewel de afsluiting van de zeereep lang geleden plaatsvond, bestaat er in het Bergense duingebied nog altijd een bijzondere, zelfs Europese grens. Ten noorden van de lijn Bergen-Bergen aan Zee vindt men lichtge kleurd, kalkarm zand van Scandinavische oorsprong. Zuidelijk van deze grenslijn bestaat de bodem hoofdza kelijk uit kalkrijk zand, dat Maas en Rijn vanuit Midden Europa aanvoerden. Biologen zien het onderscheid o.a. door verschillen in de daar groeiende soorten planten en struiken. Deze unieke scheidslijn is ontstaan door het diepe Zeegat van Bergen, zes tot drie eeuwen geleden.

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 15