9 'Alkmaar Egmond- Limmen1 In dit artikel wordt een deel van de Bergense geo logische geschiedenis beschreven. Dat we hierover zoveel weten, is te danken aan de inzet van geolo gen, fysisch geografen en geomorfologen. Zij deden intensief onderzoek naar de verschillende sedimenten (door wind, water en/of ijs getransporteerd materi aal, zoals grind, klei, zand en silt) die gedurende vele tienduizenden jaren zijn afgezet en die samen vorm aan het landschap hebben gegeven. lijk vochtig deel van de binnenduinrand. Hier verdween in de zestiende eeuw een gedeelte van de oude buurschap Oudburg onder de opdringende zandmassa's van de Jonge duinen. Schematische voorstelling van het kustgebied bij het Zeegat van Bergen met de strandwallen van Akersloot en Sint Pancras, alsmede die van Limmen-Heiloo-Alkmaar; donkergrijs: de haakwallen van Bergen. Westelijk de tegenwoordige kustlijn en de Jonge duinen (N.B. 'Hondsbosse' moet zijn: 'Hondsbossche'). (Met toestemming overgenomen uit: Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906) gelegen op de uitloper van de middelste haakwal. De oude bomen staan op het erf van een verdwenen boerderij; de haakwallen waren al vroeg bewoond. Om de zuidelijke haakwal verder te vervolgen, keren we terug naar het fietspad langs de Kogendijk, en gaan ver volgens linksaf de Oosterdijk op. We merken op, dat de zuidelijke haakwal vlakbij het Noord-Hollands Kanaal ein digt. Op de kaart is te zien dat de Oosterdijk de oostelijke uitlopers van de drie haakwallen doorsnijdt en tussen twee polders doorgaat. Na circa 1200 meter verandert de naam in Baakmeerdijk. Deze volgt de noordelijke haakwal over de buurschap Zanegeest, het meest authentieke gedeelte van het Bergense buitengebied. Dit schilderachtige landschap vormt een 'aardkundig monument', dat ieders aandacht en bescherming verdient. Deze haakwal kan men in westelijke richting volgen via Kerkedijk-Notweg-Breelaan en verder over de Vinkenbaan tot de kruising met de Sparrenlaan. Vanaf dit punt ziet men rechts de 'hoge bomen' (beuken) in een beschut en tame- Bergen ligt dwars De drie zojuist omschreven haakwallen zijn in een betrek kelijk kort tijdsbestek, tussen 3500 en 3340 jaar geleden, door de zee gevormd. Op de zuidelijke haakwal liggen al eeuwenlang de buurschappen Westdorp en Oostdorp, elk destijds met een haventje en een eigen veersloot; ook Zanegeest had een haventje met een veersloot. Van de middelste haakwal is alleen de smalle uitloper (het Zakedijkje) nog in het landschap zichtbaar. Op het westelij ker gelegen, veel bredere middengedeelte van deze haak wal zijn de dorpsbebouwing (de voormalige Kerkbuurt), woonwijken en de bossen te vinden. Op de geomorfologische kaart is te zien dat de haakwal len de topografische ligging van het dorp Bergen hebben bepaald. Duidelijk is te zien dat het dorp gelegen is op haakwallen die, min of meer evenwijdig aan elkaar, haaks op de kustlijn zijn gesitueerd. Hierdoor is de dorpsas van Bergen voornamelijk oost-west gericht, vrijwel loodrecht op de kustlijn. Deze oriëntatie verschilt van die van andere plaatsen in Noord-Kennemerland, die doorgaans zijn ge bouwd op één strandwal, die in de noord-zuidrichting - evenwijdig aan de kust - ligt. r r rq .(j.V i Wandel- en fietspad over de hooggelegen haakwal van Zanegeest naar de Baakmeerdijk; daarachter de Zuurvenspolder en Sluispolder. Foto: auteur

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 11