De haakwallen en het Zeegat van Bergen De grond waarop we wonen Men zou kunnen denken dat de Bergense ondergrond uit één groot zandlichaam be staat. Het gelijkmatige bodemoppervlak van het dorp en zijn omgeving wekt inderdaad de indruk één geheel te zijn. Wetenschappers hebben echter op basis van kleine hoogtever schillen - het zogenaamde microreliëf - vastge steld dat het hier om drie naast elkaar gelegen haakwallen gaat. Haakwallen zijn langgerekte, (winkel)haakvormige strandwallen, door getij- denstromen afgezet bij een zeegat en tot enkele meters boven het zeeniveau gelegen. In de loop der tijd is hierop begroeiing ont staan en ging de mens er zich vestigen. In dit artikel wordt de ontstaansgeschiedenis van deze haakwallen in relatie met het Zeegat van Bergen geschetst. 8 HENK JELLEMA Als Bergen op drie haakwallen ligt, waar zijn die haakwallen dan te vinden? Dit wordt beschreven aan de hand van een denkbeeldige (fiets)tocht (de kaart staat op pag. 10-11). Tevens kijken we met behulp van de dorpsplattegrond hoe die haakwallen terug te vinden zijn in de structuur van ons dorp. Vervolgens duiken we in de geologische geschiedenis van Bergen en omgeving om te zien hoe deze structuur is ontstaan. Een eerste verkenning in het veld Rijdend over de Herenweg, van Egmond aan den Hoef naar Bergen, zien we bij de buurschap Wimmenum links de hoge en rijkbegroeide binnenduinrand. Rechts zien we tot de ho rizon het weidse polderlandschap. De Herenweg volgt een oude strandwal die zich, evenwijdig aan de nabijgelegen kust, uitstrekt in zuid-noordelijke richting. Bij boerderij De Franschman blijkt het vervolg van de weg - de Eeuwigelaan - op de beboste strandwal naar het oosten af te buigen. Hiermee volgt de weg de zuidelijke haakwal van Bergen. Deze zuidelijke haakwal is verder te volgen langs de rand van de polder, via de Buerweg en het Wiertdijkje. Hier zien we rechts het weidse polderland schap, ooit het Zeegat van Bergen. Het Wiertdijkje, dat - evenals de Nesdijk, de Kogendijk, de Kerkedijk en het Zakedijkje - gedeeltelijk op een haakwal ligt. Foto: auteur Dat deze haakwal verder langs de rand van de polder loopt, is goed te zien op de afgebeelde geomorfologische kaart (pag. 10-11), met daarop het ingetekende stratenpatroon van Bergen. Langs de wegen kan men de rand van de haak- wal niet precies volgen. Om bij het vervolg van de haakwal te komen, gaat de fietser aan het eind van het Wiertdijkje linksaf over een stukje Voert, dan rechtsaf de Sluislaan in en weer rechtsaf het Paddenpad op, om op de Nesdijk de haakwal weer 'op te pikken'. De zuidelijke haakwal gaat verder aan de andere kant van de Bergerweg. Men volgt deze haakwal via de Piet Boendermakerweg (met rechts het Veerdijkje) en de Kogendijk. De zuidelijke haakwal loopt nog door tot voorbij de Oos- terdijk, maar als men bij de kruising de Van Blaaderenweg oversteekt naar de moderne woonwijk Saenegheest en de Zijl volgt, komt men op de middelste haakwal. Aan de Zijl vindt men een informatiepaneel met een historische kaart. Gaat men aan het eind van de Zijl linksaf het Zakedijkje op, dan ziet men bij het eerste, doodlopende pad schuin naar rechts weer een paneel. Dit toont de maatregelen tegen wateroverlast in de aangrenzende Zuurvenspolder, Water berging Saenegheest. Dit is het oorspronkelijke Zakedijkje,

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 10