Ik ben de blauwbilgorgel, mijn vader was een porgel, mijn moeder was een porulan, daar komen vreemde kinderen van. Raban! Raban! Raban! 7 HET VERZET IN BERGEN te hij betrokken bij de verzetsgroep Groep 2000, een groep met als kern vrijmetselaars. Groep 2000 werd opgericht en geleid door de Amsterdamse Jacoba van Tongeren. Haar vader Herman van Tongeren, een gepensioneerd KNIL- generaal, was aan het begin van de oorlog grootmeester van de vrijmetselarij. Jan Blok werd al in de zomer van 1940 als vrijmetselaar door Jacoba bij het verzet betrokken. De groep hield zich voornamelijk bezig met het onderbrengen van onderduikers en het doorgeven van informatie over het doen en laten van de Duitsers op het vliegveld. Jan Blok werd in april 1941 al gearresteerd en gevangengezet in Scheveningen. In september 1941 kwam hij vrij, maar in het voorjaar van 1942 werd hij weer opgepakt. Eind 1944 werd hij doodziek uit gevangenschap ontslagen. Hij stierf op 15 januari 1945 in Bergen. In 1942 ontstond er behoefte aan georganiseerde hulp aan onderduikers. In Bergen werden op dat gebied twee verzetsgroepjes actief. Het eerste was opgezet door me vrouw Tengbergen en het tweede door de Bergenaar Jan Hemelrijk (zoon van wethouder Jacob Hemelrijk) en zijn studievriend Bob van Amerongen. De groep-Tengbergen sloot zich aan bij de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers (LO), maar de groep-Hemelrijk, die zich Porgel en Porulan (de PP-groep) noemde, deed dat niet. De LO registreerde keurig onderduikers en onderduikadressen. De PP-groep vond dat veel te gevaarlijk. De naam Porgel en Porulan ontleende Jan Hemelrijk aan het bekende gedicht van Cees Buddingh dat als volgt begint: Op 20 september 1939 spotte fotograaf Dick van Berge Prins Bernhard op de Breelaan toen hij onderweg was naar Bergen aan Zee om daar de ge mobiliseerde Nederlandse toepen te bezoeken. In 1944 sloot de PP-groep zich wel aan bij de Vrije Groe pen Amsterdam (VGA). Zowel de groep-Tengbergen als de PP-groep waren zogenaamde verzorgingsgroepen. Ze hiel den zich bezig met het zoeken naar onderduikadressen, het begeleiden van onderduikers bij verplaatsingen en het zorgen voor voedsel, geld, distributiebonnen en vervalste papieren. Het was moeilijk om betrouwbare adressen te vinden. Het vereiste moed en opofferingsgezindheid om onderduikers op te nemen. Vaak waren het families met een links-politie ke of christelijke achtergrond, die bereid waren om de ri sico's te nemen en de zorg te dragen. In Bergen waren het voornamelijk Jan Blok en Jan Hemelrijk die families wisten over te halen onderduikers op te nemen. Men diende zich te overtuigen van de goede trouw van de onderduiker, want ook in Bergen schijnt een zogenaamde Gestapo-Jood te zijn opgedoken. Dat was een al dan niet Joodse onderduiker die, aangeland op zijn onderduik adres, dat adres doorspeelde aan de Sicherheitsdienst (SD). De groep-Tengbergen ontstond op initiatief van de echt genote van de heer Tengbergen, het hoofd van de lucht beschermingsdienst (LBD) in Bergen. De leden van de Luchtbeschermingsdienst genoten veel vrijheid en konden zich bij dag en bij nacht op straat begeven. Dankzij de 'goede' gemeenteambtenaren die de leden benoemden, bleef het gezelschap vrij van NSB'ers en andere Duits- gezinden. Tot de groep-Tengbergen behoorde onder andere Cor Sijpheer, die vanwege zijn werk voor het Ge meentelijk Electriciteits Bedrijf een grote bewegingsvrij heid had. Cor Sijpheer was trouwens ook degene die De Waarheid voor de Kop van Noord-Holland stencilde en liet verspreiden. Zou hij geweten hebben hoe riskant dat was? In Amsterdam werden 23 verspreiders van de krant Trouw publiekelijk geëxecuteerd! Bovendien verzamelde Sijpheer ook informatie over het doen en laten van de Duitsers op het vliegveld en in Bergen aan Zee. De groep-Tengbergen bleef de hele oorlog in Bergen actief, ondanks de evacu atie van veel bewoners. In de eerste twee maanden van 1943 diende namelijk bijna tachtig procent van de Bergen se bevolking het dorp te verlaten in verband met militaire belangen van de bezetter. Het vliegveld en de kustverde diging zullen daarbij wel een rol gespeeld hebben. Uit eindelijk bleven er tot augustus 1944 altijd nog zo'n 2500 'onmisbaren' wonen. Eind augustus 1944 kwam er een tweede evacuatiebevel. Naar schatting bleven er toen nog 1500 bewoners over. Sijpheer noemt als leden van de groep-Tengbergen: Gerrit van Dok, Friso, Simeon en Sientje ten Holt, Truus van Kam pen, Truus Menger, Adolf Schalkwijk, Dirk Smit en Klaas van der Wijk. Over Dirk Smit valt nog te melden dat hij een illegale Duinstreek uitgaf. De oprichters van de PP-groep, de Amsterdamse studen ten Jan Hemelrijk en Bob van Amerongen, waren beiden

Bergense kroniek | 2017 | | pagina 9